Strona głównaStyl życiaJak poprawić pamięć? Wystarczy... oddychać przez nos

Jak poprawić pamięć? Wystarczy... oddychać przez nos

To, jak oddychasz, ma wpływ na twoją pamięć, mówią szwedzcy uczeni z Karolinska Institutet. Wdech i wydech przez nos może wzmocnić proces zapamiętywania.
Jak poprawić pamięć? Wystarczy... oddychać przez nos [Fot. vladimirfloyd - Fotolia.com]
„Nasze badania pokazują, że ludzie lepiej zapamiętują zapachy, gdy oddychają przez nos podczas konsolidacji wspomnień, czyli w procesie pomiędzy między i przypominaniem sobie" mówią uczeni.

Uczestnicy badań zapoznali się z 12 zapachami. Następnie zostali poproszeni oto, by przez godzinę oddychali jedynie przez nos lub jedynie przez usta. Potem zaprezentowano im zarówno poprzedni, jak i nowy zestaw 12 zapachów, a później poproszono ich o ocenę, z której sesji, pierwszej czy drugiej, pochodzi dany aromat.

Okazało się, że osoby, które oddychały przez nos, uzyskały lepsze wyniki. Przypominanie sobie zapachów po czasie, w którym oddychano przez usta, było mniej skuteczne. Według autorów, sposób oddychania wpływa na proces konsolidacji wspomnień, a podstawowe funkcje poznawcze, w tym zapamiętywanie, są do pewnego stopnia regulowane przez cykl oddechowy.

„Opracowywanie" wspomnień ma trzy główne etapy: kodowanie, konsolidacja i odszukiwanie. Coraz więcej danych z badań na zwierzętach i ludziach wskazuje, że oddychanie odgrywa ważną rolę w mechanizmach behawioralnych i nerwowych związanych z kodowaniem i rozpoznawaniem. W szczególności nosowy wdech i wydech skutkuje takim działaniem neuronów, które usprawnia wspomniane procesy. Teraz pokazano ponadto, że oddychanie nie pozostaje bez wpływu na utrwalanie .

Jak wskazują uczeni, od dawna wiadomo, że oddech ma istotny wpływ na nasze zachowanie, przykładem mogą być techniki oddychania związane z . Dotychczas jednak nie zbadano naukowo, jak konkretnie sposób oddychania oddziałuje na pracę mózgu.

O badaniach można przeczytać w Journal of Neuroscience

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy