Strona głównaStyl życiaJak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt

Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt

Czipowanie, promocja adopcji oraz kontrola nad wszelkiego rodzaju przytuliskami – to według Wandy Dejnarowicz, wieloletniej dyrektor schroniska Na Paluchu, klucz do poprawy losu bezpańskich zwierząt. Jej recepta jest zbieżna z propozycjami wysuwanymi od wielu miesięcy przez NIK.
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt [© Roman Samokhin - Fotolia.com] Z roku na rok przybywa . Ich liczba wzrosła od 2005 r. o ponad 25 procent. Proceder ten nasila się w okresie wakacyjnym. M.in. dlatego odławianie bezpańskich zwierząt i tworzenie pseudoschronisk stało się w Polsce intratnym biznesem. Wskazuje na to m.in. ostatni raport NIK.

Jak poprawić sytuację bezdomnych psów i kotów? Propozycje Izby są zbieżne z tymi, jakie przedstawia Wanda Dejnarowicz, dyrektor Schroniska Na Paluchu w latach 2004-2015. Czipowanie, promocja adopcji oraz kontrola nad wszelkiego rodzaju przytuliskami. Choć – jak zaznacza – nic nie zastąpi zwykłej ludzkiej odpowiedzialności.

NIK zaangażowała się w poprawę sytuacji porzuconych zwierząt i od wielu miesięcy wskazuje na konieczne zmiany w prawie. Izba proponuje między innymi wprowadzenie psów (tzw. czipowanie), które pozwoli na śledzenie losów wyłapywanych zwierząt, a także
sprawdzenie, czy trafiły do schroniska oraz kiedy oddano je do adopcji. Brak znakowania umożliwiał nieuczciwym przedsiębiorcom pozbywanie się (uśmiercanie) wyłapanych psów przed oddaniem ich do albo pozbywanie się ich (uśmiercanie) na terenie schroniska.

NIK postuluje ponadto wprowadzenie prawnego wymogu, umożliwiającego prowadzenie schroniska pod warunkiem wydania przez inspekcję weterynaryjną decyzji stwierdzającej spełnienie przez wszystkich niezbędnych warunków. Izba chce również wprowadzenia w ustawie obowiązku opieki nad bezdomnymi zwierzętami (co uczyni z wyłapywania tylko pierwszy etap w procesie zapewnienia opieki, którego następstwem będzie umieszczenie bezdomnego zwierzęcia w schronisku i przeprowadzenie adopcji), zamiast dotychczasowego obowiązku ochrony przed nimi (co prowadziło do wyłapywania psów i kotów, dla których nie było miejsc w schroniskach).

Wnioski Najwyższej Izby Kontroli są obecnie przedmiotem prac parlamentu.

NIK

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy