Strona głównaStyl życiaJak powstrzymać opadanie igieł domowej choinki

Jak powstrzymać opadanie igieł domowej choinki

Wiadomo już, co powoduje opadanie igieł choinkowych i jak dwukrotnie wydłużyć żywotność drzewek w domach, wskazują uczeni z Université Laval w Kanadzie.
Jak powstrzymać opadanie igieł domowej choinki [fot. NiklasPntk from Pixabay]
Zidentyfikowano hormon roślinny - (eten) etylen - odpowiedzialny za utratę igieł . Gałęzie jodły umieszczono w pojemnikach z wodą w „komorze wzrostu". Po dziesięciu dniach zaczęły wytwarzać etylen, a trzy dni później igły zaczęły opadać. Po 40 dniach gałęzie były zupełnie nagie.

Aby sprawdzić, czy utrata igieł rzeczywiście była spowodowana etylenem, zastosowano dwa związki chemiczne (1-MCP i AVG), które powstrzymują działanie tego hormonu. Po ekspozycji gałęzi na te substancje igły nie opadły odpowiednio przez 73 i 87 dni.

- Do 40 dnia gałęzie eksponowane na działanie wspomnianych związków były nadal zielone, delikatne i świeże, a „nieleczone" straciły praktycznie wszystkie igły - wyjaśnia Steeve Pépin z Université Laval.

Odkrycia te mogą mieć istotny wpływ zarówno na producentów , jak i kupujących. - Ponieważ 1-MCP jest gazem, możliwe byłoby uwolnienie w ciężarówkach używanych do transportu drzew - sugeruje Pépin. Byłoby to szczególnie przydatne na rynku eksportowym.

Kupujący także odniosą korzyści z tego odkrycia, ponieważ mogą rozpuścić AVG (aminoetoksywinyloglicynę) w wodzie dodawanej do , co przedłużyłoby jego żywotność w pomieszczeniach. - To, co jest szczególnie zachęcające, to to, że udało nam się podwoić okres utrzymania igieł na gałęziach - zauważa Steeve Pépin.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy