Strona głównaStyl życiaJak pozbyć się roztoczy?

Jak pozbyć się roztoczy?

Najczęściej spotykane w naszych domach roztocza kurzu domowego, dermatophagoides pteronyssinus mogą wywolywać objawy alergii. Ludzie zazwyczaj mają alergię na chiton, główny składnik ciała tych pajęczaków oraz ich enzym trawienny DerP1. Jeśli chcesz uniknąć przykrych symptomów, skutecznie walcz z roztoczami - pomogą ci w tym wskazówki poniżej.
Jak pozbyć się roztoczy? [© Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com] Roztocza zamieszkują najchętniej te miejsca w naszych domach, gdzie jest ciepło i dość parno czy duszno, w największej ilości znajdują się więc na pościeli, dywanach i meblach. Aż około 25 proc. osób cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a wdychanie przez nie alergenu DerP1 skutkuje objawami takimi jak katar, kichanie i łzawiące oczy

Jeśli jednak zastosujesz pewne proste działania, możesz liczyć na istotne zmniejszenie dawki alergenów i lepsze samopoczucie. Żeby osłabić ryzyko , trzeba:

Co tydzień zmieniać pościel

Wydaje się, że to dość często, ale dzięki temu można zadbać o świeżość . Spędzamy w łóżku około jednej trzeciej doby (w ciągu tygodnia jest to więc ok. 56 godzin) i „dostarczamy" naszej pościeli pot, kurz, i brud z naszych ciał. To z kolei sprzyja namnażaniu się , które chętnie rezydują na prześcieradłach i poszewkach. Pranie pościeli w wysokiej temperaturze pomaga pozbyć się tych pajęczaków.

Regularnie czyścić dywany

One także są wygodnym „mieszkaniem" dla roztoczy. Gromadzi się na nich kurz i brud z butów oraz kapci. Nie wystarczy częste , warto od czasu do czasu także wyprać dywany. Jeśli możesz zaakceptować domowe wnętrze bez dywanów, zastanów się nad pozbyciem się ich - bezdywanowe pomieszczenia są zdrowsze dla . Pamiętaj też, że podobny niekorzystny dla alergików efekt daje nagromadzenie takich rzeczy, jak poduszki ozdobne, pluszaki, obrusy, zasłony, serwety, etc.

Dbać o porządek

Im większy bałagan, tym więcej miejsca dla kurzu i roztoczy. Warto zmniejszać ilość przedmiotów wystawionych na zewnątrz w pokojach. Im więcej zamkniętych szafek i komód, tym lepiej, a duża ilość różnych rzeczy na wierzchu pomaga nasilać objawy alergiczne.

Ścierać kurze

Scieranie kurzy i odkurzanie jest niezbędne dla ograniczenia ilości roztoczy.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy