Strona głównaStyl życiaJak pozbyć się stresu w kilkadziesiąt sekund

Jak pozbyć się stresu w kilkadziesiąt sekund

Współczesnemu człowiekowi stres towarzyszy nader często. Co więcej, nierzadko nie możemy też pozwolić sobie na okazanie zdenerwowania, bo w wielu sytacjach niemal natychmiast musimy opanować gniew czy lęk. Sprawdź, jak w kilkadziesiąt sekund osłabić odczuwanie stresu.
Jak pozbyć się stresu w kilkadziesiąt sekund [Fot. Production Perig - Fotolia.com]

Przyjmij odpowiednią postawę

Nasz organizm ma zdolność do szybkiej zmiany tego, jak się czujemy, ponieważ mózg otrzymuje więcej informacji o tym, co się dzieje, od zmysłów niż z myśli. Kiedy odczuwasz , mimowolnie przygarbiasz się, a jak czujesz się w pełni sił i „u władzy", to wyprostowujesz się i podnosisz wyżej głowę. Skoro zaś mózg w pierwszej kolejności zbiera dane o naszym stanie z naszych fizycznych reakcji i o innych na podstawie ich postawy i gestów, to sama zmiana ułożenia ciała z jednej strony zmniejszy odczuwany stres, a z drugiej sprawi, że rozmówcy nie zauważą naszego zdenerwowania.

Uśmiechaj się

Pewnie to ostatnia rzecz, o której myśli zestresowany człowiek, ale bez wątpienia skutecznie i niemal natychmiastowo redukuje nieprzyjemne emocje. Nawet jeśli jest sztuczny, wywołuje wzrost poziomu hormonów odpowiadajacych za dobre samopoczucie, a tym samym zmniejsza stres. Najlepiej zaś, jeśli możesz wręcz zaśmiać się głośno - to da najsilniejszy efekt.

Skup się na tym, co tu i teraz

Skoncentruj się na danych odbieranych przez zmysły - dostrzeż widoki, dźwięki i zapachy wokół ciebie. To skutecznie osłabi siłę stresu, nakierowując naszą uwagę na coś innego.

Oddychaj głęboko

Skup się na swoim oddechu. Usiądź prosto, zamknij oczy, ułóż rękę na brzuchu i powoli weź głęboki wdech przez nos, czując jak powietrze dostaje się nie tylko do płuc, ale i przepony, następnie wydech niech nastąpi przez usta. Takie oddychanie spowolni pracę serca i zmniejszy ciśnienie krwi, co przełoży się na zmniejszenie odczuwania stresu.

Umieść rękę na sercu

To sprawi, że w krótkiej chwili lepiej się poczujesz, ponieważ przełoży się na zwiększenie wydzielania , hormonu mającego istotny wpływ na to, jak się czujemy. Jest ona nazywana hormonem miłości, bo organizm produkuje ją np. przy porodzie czy w trakcie uprawiania seksu, co sprzyja odczuwaniu przywiązania do drugiego człowieka. Ręka umieszczona na sercu i głęboki oddech może skutkować przypływem oksytocyny i zmniejszeniem .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy