Strona głównaStyl życiaJak pozytywnie się zestarzeć? Istnieją cechy, które nam w tym pomogą

Jak pozytywnie się zestarzeć? Istnieją cechy, które nam w tym pomogą

Robert D. Hill w książce „Pozytywne starzenie się. Poradnik dla psychoterapeutów i konsumentów" wiele miejsca poświęca na przedstawienie badań naukowych dotyczących czynników sprzyjających pozytywnemu starzeniu się. Okazuje się, że istnieją cechy wspólne dla tych ludzi, którzy pomyślnie wkraczają w ten proces i szczęśliwie spędzają jesień życia.
Jak pozytywnie się zestarzeć? Istnieją cechy, które nam w tym pomogą [© Eléonore H - Fotolia.com] Wśród udowodnionych przez naukowców, a intuicyjnie niemal przez każdego przyjmowanych, zależności dotyczących procesu starzenie się wskazać można m. in., że:
• Istnieje duże zróżnicowanie przebiegu procesu starzenia się wśród różnych osób.

• Żyjąc dostatecznie długo, każdy człowiek doświadczy pogorszenia się stanu zdrowia i zmniejszenia możliwości intelektualnych w wyniku starzenia się.

• Wykształcony człowiek, który dokonuje odpowiednich wyborów dotyczących stylu życia, może w pewnym stopniu ograniczyć straty związane z wiekiem.

Mamy zatem pewien wpływ na proces pogarszania się stanu zdrowia. Można by zaryzykować stwierdzenie, ze nawet dość znaczący, tym bardziej, że dostęp do informacji jest coraz łatwiejszy, a wiele zależy od nas samych - naszego nastawienia i umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

Naukowcy zbadali, co łączy tych, którzy pozytywnie się starzeją, czy istnieją jakieś cechy charakterystyczne tego procesu i czy możliwe jest jego kultywowanie jako sposobu optymalizacji długości życia oraz podnoszenia jakości życia w podeszłym wieku. Poniżej wymieniono cztery takie cechy.

Człowiek mobilizuje posiadane zasoby, aby radzić sobie ze związanym z wiekiem pogarszaniem się stanu zdrowia

Człowiek radzi sobie ze związanym z wiekiem pogarszaniem się stanu zdrowia, mobilizując zasoby umożliwiające zachowanie satysfakcji życiowej w warunkach utraty zdrowia. Pogarszanie się stanu zdrowia i pozytywne starzenie się nie wykluczają się bowiem wzajemnie. Istnieje pięćdziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że osoba, która dożyje 85 lat lub więcej, doświadczy co najmniej jednego rodzaju niepełnosprawności związanej z wiekiem. W takim scenariuszu przyznanie, że niepełnosprawność jest nieuchronną konsekwencją związanego z wiekiem pogarszania się stanu zdrowia oraz że można zaplanować sposób radzenia sobie z wynikającym z tego stresem, jest zgodne z modelem pozytywnego starzenia się.

Człowiek dokonuje wyborów dotyczących stylu życia, aby zachować dobrostan psychiczny

Człowiek dokonuje wyborów dotyczących stylu życia, aby podkreślić dążenie do utrzymania zasobów psychicznych i fizycznych. Podłużne badanie demograficzne German Aging Survey, zainicjowane w 1996 roku, polegało na badaniu osobistych wyobrażeń osób dorosłych w wieku 40-85 lat. Pojawiły się trzy zagadnienia, które w przypadku uczestników badania pozwoliły określić, co ma największe znaczenie dla postrzegania przez nich własnego wieku oraz dla inwestowania wysiłków w zachowanie dobrostanu i jakości życia:

1. Pogarszanie się stanu zdrowia i utrata witalności - istotne było tu zachowanie aktywności dzięki jak najdalej posuniętej minimalizacji skutków pogarszania się stanu zdrowia.

2. Wzrost i rozwój osobisty - podkreślano znaczenie uczenia się przez całe życie.

3. Utrata osób należących do sieci społecznej - w zaawansowanym wieku trwające przez całe życie relacje oraz możliwość ich podtrzymywania mają ogromne znaczenie dla dobrostanu psychicznego.

Te trzy zagadnienia definiują taksonomię czynników istotnych dla zachowania dobrostanu w wieku dojrzałym. Na przykład kwestia stanu zdrowia i jego zachowania jest tematem ważnym w całym okresie życia, zarówno w młodości i wczesnej dorosłości, jak i w wieku podeszłym. Z tego powodu istotne jest odkrywanie sposobów podtrzymywania (albo poprawiania) stanu zdrowia w późnym wieku. Nawet jeśli ogólny stan zdrowia człowieka się pogarsza, nie powinno to być przeszkodą w poszukiwaniu sposobów optymalizacji w innych obszarach aktywności.

Człowiek dba o elastyczność w całym okresie życia

Koncepcja elastyczności została zdefiniowana w literaturze psychologicznej jako zdolność wdrażania nowych strategii zachowania się lub myślenia w celu zwiększenia możliwości rozwiązywania problemów i adaptacji. Elastyczność jako psychologiczny mechanizm radzenia sobie z problemami obejmuje równoważenie istniejących umiejętności i zasobów osobistych w celu zoptymalizowania adaptacji do stresorów psychologicznych.

Człowiek skupia się na pozytywnych stronach życia, a nie na problemach i trudnościach związanych z zaawansowanym wiekiem.

Ludzie czasem skupiają się na negatywnych aspektach starzenia się. W ogólnokrajowym sondażu, w którym pytano starszych dorosłych, czy byliby skłonni zamieszkać w domu opieki, 30% respondentów powiedziało, że wolałoby umrzeć, niż się tam znaleźć. Kiedy człowiek doświadcza takiego pesymizmu, planowanie przyszłości staje się zadaniem przytłaczającym. Zrozumiałe jest więc, że niektórzy ludzie po prostu ignorują fakt starzenia się, aby uniknąć nieprzyjemnych i nieuchronnych konsekwencji (diagnozy zapalenia kostno-stawowego, pogorszenia wzroku). Choć prawdą jest, że osoby dożywające późnego i bardzo późnego wieku doświadczą związanego z wiekiem pogorszenia się stanu zdrowia (w tym także niepełnosprawności), być może będą musiały żyć pod opieką innych ludzi lub zamieszkać w domu spokojnej starości, oraz bez wątpienia doświadczą w końcu śmierci, te życiowe wyzwania nie wykluczają kultywowania pozytywnego podejścia do starzenia się. W rzeczywistości z badań wynika, że dobrostan i satysfakcja życiowa są w wielu wymiarach relatywnymi stanami emocjonalnymi, niezależnymi od obiektywnego stanu zdrowia, sytuacji życiowej czy pozycji socjoekonomicznej. Pozytywne starzenie się może zatem oznaczać stan umysłu oparty nie tylko na statycznej ocenie własnej obiektywnej kondycji, lecz będący wypracowanym poczuciem dobrostanu, wynikającym z optymistycznej oceny własnego poczucia integralności, pomimo zmniejszających się możliwości.

Na podstawie: Robert D. Hill „Pozytywne starzenie się. Poradnik dla psychoterapeutów i konsumentów" Wydawnictwo Laurum

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:10:10, 16-06-2011 Esia

    Cytat:
    jakempa
    Zapominanie o kobietach nieco starszych,a wcale jeszcze nie totalnie do piachu, to wielki błąd mediów. Nie mam nic przeciwko apoteozie młodości i pięknego ciała, ale przecież są kobiety, które się pięknie starzeją, mają swiatło w oczach, bije od nich blask i energia,..im też należą się okładki i rozkładówki, moda i programy medialne,
    Mnie właśnie zastanawia/boli dlaczego nie ma takiego stylowego czasopisma skierowanego dla "dojrzałych" kobiet. No może "Pani" troszkę pod nasz przedział wiekowy pisze, ale w innych gazetach nie istniejemy. A ile jest ciekawych postaci, pięknych kobiet, o których można by pisać, które swoim życiem mogłyby coś przekazać, właśnie dlatego, że coś juz przeżyły. Czemu nie pokazuje się tego wewnętrznego piękna?
    ... zobacz więcej
  • 11:08:23, 16-06-2011 Renatas46

    Esiu, popieram całkowicie to, co piszesz, myślę że przydałoby się niedrogie pismo dla dojrzalszych kobiet- dla nich i o nich, czyli o nas.
  • 13:05:37, 16-06-2011 maluna

    Myślę, że nie starzeje się człowiek, który ciągle o tym nie myśli,
    ma zainteresowania, uczy się coraz to nowych rzeczy,
    ma zawsze koło siebie ludzi, nawet takich wirtualnych,
    jak tutaj na forum, lubi przyrodę i mimo starszego wieku,
    zachował ciekawość życia
  • 13:24:23, 16-06-2011 Esia

    dokładnie ciekawość życia, ciekawość świata to nie pozwala się zestarzeć, bo powoduje, że nie izolujemy się od świata.
    Renatas46 - ciekawe kiedy dostrzegą w osobach w naszym wieku atrakcyjny "rynek"? Czekam na to z niecierpliwością i jestem pewna, że takie oferty kiedyś powstaną. wystarczy spojrzeć, że np. w reklamach zaczęły pojawiać się osoby dojrzałe, i to nie tylko w przypadku reklam kleju do protez Reklama z K.Jandą czy J. Fondą na przykład. Boję się tylko, że reklamodawcy w takim czasopiśmie będą narzucać nam zbyt kolorowy sposób widzenia rzeczywistości i będą ją traktować dość powierzchownie.
    ... zobacz więcej
  • 13:48:17, 16-06-2011 przekora

    Cytat:
    Doskonaly artykul, zwlaszcza w czesci, ktora mowi o skupieniu sie na pozytywnach stronach zycia, a nie na problemach i trudnosciach zwiazanych z zaawansowanym wiekiem.

    Wedlug mnie pozytywne podejcie do wszystkiego ulatwia starosc, nawet jak nam zdrowie troche szwankuje.

    Wielokrotnie zastanawialam sie jaka bede kiedy nogi odmowia mi posluszenstwa i nie bede mogla samodzielnie sie poruszac? A Wy?
    Aby zestarzeć się pozytywnie, trzeba być otwartym na świat i ludzi. Akceptować rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć. W miarę możliwości podążać za zdobyczami i osiągnięciami dnia dzisiejszego, w różnych obszarach życia.Starać się mniej rozmawiać o swoich dolegliwościach i smutkach, za to często obdarzać ludzi uśmiechem. Pamiętajmy, co dobrego czynimy dla bliźnich wróci do nas jak bumerang.
    ... zobacz więcej
  • 15:12:01, 16-06-2011 Renatas46

    Zgadzam się z Wami.
    Nie trzeba myśleć o starości tylko cieszyć się życiem na miarę swoich możliwości.

    "Jak długo żyjesz
    raduj się życiem
    i niczym nie smuć się.
    Życie dane jest nam na krótko.
    Czas żąda zwrotu."

    "Nie liczę godzin i lat.
    To życie mija- nie ja.
    W zgiełku dni, w morzu dat,
    własny swój znaczę ślad... własny ślad."fr. piosenki
    Ja na razie trzymam się tych słów.
  • 16:06:54, 16-06-2011 ewikomega

    http://www.youtube.com/watch?v=rSktf...eature=related

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy