Strona głównaStyl życiaJak przedłużyć sobie życie? Trzeba przygarnąć psa

Jak przedłużyć sobie życie? Trzeba przygarnąć psa

Jeśli chcesz żyć dłużej, zaadoptuj psa. Opieka nad nim sprzyja długowieczności. Korzyści są szczególnie znaczące dla właścicieli psów, którzy żyją samotnie.
Jak przedłużyć sobie życie? Trzeba przygarnąć psa [Fot. pressmaster - Fotolia.com] daje wiele różnych korzyści, m. in. osłabia poczucie samotności, zwiększa poziom aktywności fizycznej (co ma związek ze sprawowaniem opieki nad zwierzęciem, np. wychodzeniem na spacery), poprawia samopoczucie psychiczne. Wszystko to sprawia, że właściciele psów mają większe szanse na dłuższe życie.

Szwedzcy naukowcy przez 12 lat monitorowali zdrowie ponad 3,4 miliona osób bez chorób serca w wieku 40-80 lat. Kiedy przeanalizowano dane dotyczące śmierci części uczestników w tym okresie, okazało się, że właściciele psów mieli średnio o 20 proc. niższe ryzyko zgonu niż rówieśnicy, którzy nie posiadali psa.

Korzyści były szczególnie znaczące dla właścicieli psów, którzy żyli samotnie: mieli o 33 procent niższe ryzyko śmierci w porównaniu do osób żyjących w pojedynkę i nie mających żadnego zwierzaka. Cechowali się też o 36 proc. procent niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak i .

Dokładne przyczyny takich wyników są niejasne. Prawdopodobnie ludzie, którzy są właścicielami psów, żyją dłużej, ponieważ są bardziej aktywni fizycznie lub mniej . Szczególnie ma to znaczenie w przypadku ludzi mieszkających samotnie - oni po prostu muszą wyjść na kilka w ciągu dnia, bo nie mogą scedować tego obowiązku na innych domowników. Przechdzaki zaś oznaczają nie tylko regularny wysiłek fizyczny, ale i poprawę życia towarzyskiego, bo ma się wówczas więcej okazji do spotkania innych ludzi, w tym innych właścicieli psów. Poza tym psy dają wsparcie emocjonalne i są uważane przez swoich właścicieli za prawdziwych przyjaciół, a nawet członków rodziny.

To kolejne badania, które wykazały, że posiadanie zwierząt daje pewne korzyści zdrowotne: ludzie, którzy mają psy, są bardziej aktywni fizycznie i mają niższe ciśnienie krwi. Według autorów badań z Uniwersytetu w Uppsali przygarnięcie zwierzaka może być elementem zdrowego stylu życia. Dla niektórych osób, które czują się samotne lub mają problem z utrzymaniem zdrowego sposobu funkcjonowania, może to być dobra pomoc, sądzą badacze.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Scientific Reports.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć