Strona głównaStyl życiaJak przedłużyć życie - szwajcarscy badacze dają kilka porad

Jak przedłużyć życie - szwajcarscy badacze dają kilka porad

Możemy zapewnić sobie długowieczność - mamy wpływ na długość naszego życia, pomimo pewnych niezależnych od nas czynników, takich jak geny.
Jak przedłużyć życie - szwajcarscy badacze dają kilka porad [Fot. Bojan - Fotolia.com] Szwajcarscy uczeni ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie i Szwajcarskiego Instytutu Bioinformatyki ocenili wpływ stylu życia i genów na szanse na ponad 600 tysięcy osób. Oszacowali, że oddziaływanie czynników genetycznych odpowiada średnio za jedną trzecią tego, co składa się na prawdopodobieństwo długiego życia. Znacznie większą ważność mają tu nasze zwyczaje i aspekty środowiskowe.

„Długowieczność interesuje nas wszystkich, a filozofowie długo spekulowali na temat tego, w jakim stopniu jest ona z góry określona przez los. My skupiamy się na węższym pytaniu - na zakresie i naturze jej genetycznych podstaw oraz na tym, jak łaczą się one z aspektami zdrowotnymi. (...) Szacuje się, że do 25 proc. czynników długości życia człowieka ma charakter genetyczny", piszą uczeni.

Jednym z ważnych elementów jest długie uczenie się. często warunkuje status społeczny i finansowy. Osoby bardziej wykształcone i zamożne mają lepszy dostęp do obiektów sportowych i częściej chodzą do lekarza. Ogólnie rzecz ujmując, mają też lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, na przykład poprzez prywatne ubezpieczenie, wyjaśniają autorzy badań.

Co więcej, silnym predyktorem doczekania przez nas sędziwego wieku jest unikanie papierosów. Obliczono, że palenie paczki papierosów dziennie oznacza skrócenie długości życia o kilka lat. Poza tym nie bez znaczenia jest też masa ciała - im wyższa nadwaga, tym mniejsze widoki na dożycie sędziwych lat.

Jeśli chodzi o geny, zidentyfikowano dwa, które w sposób szczególny wiążą się z prawdopodobieństwem długowieczności. Jeden z nich pełni rolę w regulowaniu funkcji odpornościowych. Obliczono, że osoby posiadajace określoną wersję tego genu, żyją średnio pół roku dłużej niż pozostali. Drugi gen z kolei ma wpływ na poziom cholesterolu we krwi - ludzie mający jedną z jego wersji (tę obniżającą ilość ) mogą liczyć przeciętnie na życie dłuższe o osiem miesięcy.

Badania przedstawiono w magazynie Nature Communications

Źródło:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy