Strona głównaStyl życiaJak przedłużyć życie? Niezawodna metoda

Jak przedłużyć życie? Niezawodna metoda

Styl życia, obok genów, ma największy wpływ na nasze szanse na długowieczność. Dobra dieta i regularny wysiłek fizyczny zapewnią dłuższe życie – gwarantują uczeni z Cleveland Clinic.
Jak przedłużyć życie? Niezawodna metoda [Fot. Mediteraneo - Fotolia.com]
Z trwających ponad dwie dekady badań wynika, że ludzie, którzy ćwiczą - i to nie sporadycznie, ale dość często - mogą liczyć na o wiele niższe ryzyko związanych ze starzeniem się chorób i .

Uczeni przeanalizowali dane ponad 122 tysięcy pacjentów, którzy przez ponad dwie dekady byli poddawani regularnym testom wysiłkowym. Treningi na bieżni pozwoliły lekarzom ocenić stan zdrowia serca.

Ci, których organizmy najlepiej wypadały w testach wysiłkowych, znacznie częściej żyli dłużej. Im wyższa była wydolność aerobowa, tym wyższe wskaźniki długości życia, mówią lekarze. I nie miało przy tym nawet znaczenia nadciśnienie.

W porównaniu do uczestników o najsłabszych możliwościach fizycznych, ci najbardziej „fit", odznaczali się aż o 80 proc. mniejszym zagrożeniem utraty życia w badanym okresie. Obliczono też, że palenie papierosów, , czy nie były tak szkodliwe dla zdrowia, jak nieaktywny styl życia.

Osoby regularnie trenujące były nie tylko zdrowsze fizycznie, ale też odznaczały się niższym ryzykiem zaburzeń poznawczych i .

Jak wskazują eksperci, chociaż już od jakiegoś czasu wiadomo, że jest niezbędny dla zachowania zdrowia, ciągle relatywnie niewielu ludzi spełnia rekomendacje dotyczące poziomu aktywności. Zaleca się 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo lub 75 minut intensywnych treningów.

Badania są dostępne w Journal of the American Medical Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy