Strona głównaStyl życiaJak przewidzieć szczęście? Uczeni opracowali specjalny wzór matematyczny

Jak przewidzieć szczęście? Uczeni opracowali specjalny wzór matematyczny

Jak obliczyć szczęście? Być może wystarczy odpowiedni wzór matematyczny. Brytyjscy uczeni opracowali taki, który umożliwia dokładne określenie, jaki stopień szczęścia dany człowiek może osiągnąć w określonym momencie swojego życia. Potrzebne jest do tego jedynie odniesienie do wyborów w przeszłości i teraźniejszości w pewnych dziedzinach codziennego życia.
Szczęście postrzegane naukowo

„Subiektywne poczucie osób to ważna jednostka metryczna dla społeczeństw. Mimo że szczęście zależy od okoliczności życia i demografii ludności, np. od bogactwa, niewiele wiemy o tym, jak skumulowany wpływ codziennych wydarzeń życiowych przekłada się na subiektywne odczucia", piszą autorzy badań z University College London. Korzystając z modelowania obliczeniowego wskazali, że reaktywność emocjonalna w postaci chwilowego szczęścia może być określona poprzez połączenie wpływu niedawnych oczekiwań nagrody i błędów przewidywania wynikających z tych oczekiwań.

Jak mówi dr Robb Rutledge, jeden z autorów badania, ludzki mózg angażuje się w zrozumienie, w jaki sposób otrzymać nagrodę i przez to używa niektórych znanych informacji (, oczekiwania, wyniki), aby mieć pewność dokonywania właściwych wyborów w przyszłości.

Kiedy jesteśmy szczęśliwi - restauracyjny przykład

Naukowcy wyjaśniają „mieszankę" elementów, które przyczyniają się do stopnia poczucia szczęścia, za pomocą przykładu wyjścia do restauracji. Przede wszystkim pokazują za jego pośrednictwem, że oczekiwania odgrywają tu kluczową rolę. Oto ich exemplum: gdy idziemy do restauracji i nie spodziewamy się dostania czegoś bardzo smakowitego, będziemy przyjemnie zaskoczeni, jeśli nasze doświadczenia kulinarne okażą się bardzo pozytywne. Jednakże, jeśli pójdziemy do lokalu z dużymi nadziejami na wspaniały wieczór, nasze poczucie szczęścia będzie wysokie od samego początku, a więc najpierw doświadczymy , choć w trakcie wieczoru oczekiwania mogą zostać zawiedzione.

Jak stworzono wzór

Aby otrzymać wzór, który uwzględnia w pełni wagę oczekiwań, decyzji, wyników i pragnień, brytyjscy naukowcy poddali grupę 26 osób badaniom funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. Dzięki temu mogli przeanalizować aktywność mózgu przy odpowiedzi na niektóre pytania, a także przed niektórymi wyborami mniej lub bardziej ryzykownymi w sprawach gospodarczych i finansowych. Po każdym pytaniu uczestników proszono także o określenie odczuwanego przez nich poziomu szczęścia.

Badanie na tej niewielkiej grupie zostało następnie przekształcone w rozleglejsze poszukiwania związane z grą na smartfon z udziałem 18 tysięcy ludzi. Dowiedzono, że gra „The Great Brain Experiment" jest niezawodnym sposobem badania zachowań poznawczych. Na podstawie danych naukowcy stworzyli wzór, który przewiduje szczęście. Okazało się, że równanie daje doskonałe wyniki w przewidywaniu stopnia poczucia szczęścia ludzi, którzy zagrali w grę związaną szeregiem decyzji finansowych z nagrodami lub bez nich.


A oto "prosty wzór na szczęście"

fot. pnas.org

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy