Strona głównaStyl życiaJak przygotować samochód na zimowy wyjazd?

Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd?

Zima nie rozpieszcza kierowców. Najczęściej zawodzi wówczas akumulator (25 proc.) i silnik (20 proc.). Na zimowe usterki podatne są też koła (10 proc.), napęd i skrzynia biegów (7 proc.), elektryka, układ paliwowy, alternator. Jak przygotować samochód przed zimowym wypadem na narty? Jak oszczędzać akumulator? Jak uniknąć problemów z przymarzniętymi wycieraczkami? Wreszcie, dlaczego podczas zimowego wyjazdu lepiej mieć przy sobie łopatę i jakie ubezpieczenie wybrać, by uniknąć kłopotów?
Jak przygotować samochód na zimowy wyjazd? [© alexkich - Fotolia.com] Profilaktyka to podstawa. Przed wyjazdem na narty warto wykonać i sprawdzić funkcjonowanie podstawowych układów, a w szczególności układu hamulcowego, elektrycznego wraz ze stanem akumulatora.

Jedną z najczęstszych awarii, do których wzywana jest pomoc drogowa to nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona i rozładowany akumulator.

Zanim ruszymy w drogę powinniśmy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych: hamulcowego, chłodniczego oraz oleju silnikowego. Pamiętajmy o sprawnych wycieraczkach i zimowym płynie do spryskiwaczy.

Opony i koło zapasowe

Kolejnym punktem na naszej liście powinny być opony. Pamiętajmy, by , jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Stan bieżnika i ciśnienie w oponach ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa. Gdy wybieramy się w dłuższą podróż, skontrolujmy stan koła zapasowego i to jeszcze przed wyjazdem. Każdy kierowca powinien mieć też przy sobie podnośnik i inne narzędzia potrzebne do wymiany opony. W razie potrzeby może liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy

W podróż należy zabrać przede wszystkim dobrze wyposażoną apteczkę, w której znajdą się m.in. bandaże, opaska elastyczna, sterylne kompresy gazowe, środek dezynfekujący, rękawiczki, koc z folii termoizolacyjnej. Jeżeli jedziemy za granicę to pamiętajmy, że w niektórych krajach wymagane jest posiadanie więcej niż jednej kamizelki odblaskowej i to znajdującej się w kabinie kierowcy, a nie w bagażniku. Nie może zabraknąć również trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy z aktualnym terminem ważności. Czeska policja może sprawdzić czy posiadamy komplet zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki. Zabierzmy też komplet zapasowych żarówek.

Ubezpieczenie OC, AC, Assistance

Przed podróżą warto sprawdzić, w których państwach działa nasze ubezpieczenie OC. Polisa wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna w krajach Unii Europejskiej. Jeśli będziemy podróżować np. przez Albanię, Czarnogórę, Rosję, czy Ukrainę musimy pamiętać o zabraniu tzw. Zielonej Karty.

Przed wyjazdem sprawdźmy ważność naszych umów ubezpieczenia. Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie możemy być narażeni na dodatkowe koszty, w tym pokrycie wyrządzonych przez nas szkód.

Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć zawarcie takiego ubezpieczenia. Decydując się na ubezpieczenie AC, ważnym jest, by dobrze zweryfikować jego zakres i sprawdzić czy nasze AC obejmuje swoim zakresem tylko obszar Polski, czy również Europy.

A dla kogo Assistance? Dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa oczywiście o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym etc.

Ubezpieczenie, które ma w swoim zakresie także holowanie pojazdu może okazać się ratunkiem dla naszego portfela. Koszt przywiezienia na lawecie samochodu zza granicy może wynosić kilka tysięcy złotych. Jest on oczywiście uzależniony od trasy holowania, terminu – czy jest to dzień powszedni czy święto, opłat związanych z korzystaniem z dróg, np. autostrad oraz masy holowanego pojazdu.

Zimowe triki każdego kierowcy

Zimą warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zacznijmy od akumulatora. Gdy wsiadamy do auta i uruchamiamy samochód nie włączajmy od razu dmuchawy, świateł czy radia. Dzięki temu cała moc skoncentruje się na wprawieniu silnika w ruch. Jeśli pokonujemy krótki dystans zrezygnujmy ze słuchania muzyki, czy podgrzewania fotela. Zwiększymy szansę na to, że akumulator naładuje się podczas jazdy w takim stopniu, że po kolejnej mroźnej nocy uruchomimy auto bez problemu.

Pamiętajmy o tym, by tankować paliwo dobrej jakości i ze sprawdzonych źródeł. Przymarznięte wycieraczki odklejajmy od szyby ręcznie. Jadąc w góry, gdzie warunki drogowe są trudne, a opady śniegu bardzo duże, zabierzmy ze sobą łopatę. Gdy zastaniemy auto w głębokim śniegu, odgarnijmy go najpierw łopatą, zamiast wyjeżdżać na siłę i eksploatować sprzęgło. I na sam koniec, jadąc w góry warto pomyśleć o łańcuchach śniegowych. Na niektórych odcinkach dróg istnieje obowiązek poruszania się samochodami wyposażonymi w takie łańcuchy.

Uwaga na poślizg

Zimowe warunki na drogach wymagają . Eksperci ostrzegają, że najczęściej poślizgi zdarzają się na terenie pagórkowatym, na mostach, wiaduktach, przy wyjeździe z lasu lub tunelu. Wielu z nich ostrzega również przez tzw. „czarnym lodem”, czyli tworzącą się na asfalcie cienką, przeźroczystą warstwą lodu. Co robić w razie poślizgu? Jeśli nasz samochód jest wyposażony w ABS, zadziała mocne i zdecydowane naciśnięcie hamulca. Jeśli nie – hamowanie pulsacyjne. Najważniejsze jednak to utrzymywać bezpieczną prędkość, zachowywać odpowiednią odległość między samochodami, nie wyprzedzać na nieodśnieżonych drogach.

Gothaer TU SA

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:23:13, 31-01-2017 ~gość: 31.2.38.xxx

  Ciekawe rady, przydadzą mi się, bo jedziemy z żoną odwiedzić wnuki. Właściwie eksploatowane auto dobrze służy przez lata. Nasza corolla ma już 5 lat i jeszcze nie mieliśmy z nią żadnych problemów.
 • 13:27:50, 15-07-2021 zuzia.gola

  Na pewno jadąc w taką trasę trudną warto mieć dobre ubezpieczenie wykupione. Tutaj https://beesafe.pl/ masz takie które ja wybrałam i zadowolona z niego jestem. Składka jest niska, warunki dali takie jakie konkurencja chciała drożej więc jednak wybrałam ich.
 • 11:30:04, 20-07-2021 Brodaty

  Toyota Corolla to wspaniały samochód, kojarzy mi się głównie z WRC w latach 1997-1999! Kierowcą w tamtych czasach był Carlos Sainz, obecnie jego syn Carlos Sainz Jr. Jest kierowcą w Formule 1 reprezentując zespół Ferrari ! Zgodzę się z Tobą, że prawidłowo eksploatowane auto posłuży przez lata! Ale co trzeba robić, aby faktycznie było właściwie eksploatowane? Wymieniać systematycznie oleje i filtry? Dbać o prawidłowe nagrzanie silnika? Profilaktyczna wymiana podzespołów samochodu? Moim zdaniem to najlepiej doszkolić się samemu, co jest najlepsze dla swojego auta i pewne elementy wymieniać samemu. Oczywiście w tym celu kupiłem: wydajny kompresor, który będzie prawidłowo zasilał narzędzia zasilane sprężonym powietrzem, profesjonalny klucz udarowy pneumatyczny oraz poduszki pneumatyczne, dzięki którym bez problemu mogę dokonywać drobne naprawy nawet na placu . Wymiana kół, ogumienia, oleju, filtrów oraz elementów zawieszenia, to dla mnie podstawa. Natomiast jeśli chodzi o zbieżność, naprawy związane z silnikiem itp. zalecam kierować się do profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz sprzęt !
  ... zobacz więcej
 • 13:05:26, 09-12-2021 promienna

  Zimowy wyjazd? Ubezpieczenie!
 • 12:31:49, 10-12-2021 seniorita18

  Ogólnie samo przygotowanie samochodu do zimy jest ważne i ja jestem zdania, że fajnie również o tych kwestiach piszą na blogu motoryzacyjnym. Ja niedawno o tym czytałam na stronie https://blog.aparts.pl/ i tak naprawdę to dzięki tym artykułom tak sporo wiem.
 • 19:52:47, 07-11-2022 Frydolin

  Gdyby ktoś z was musiał zorganizować przewóz rzeczy czy osób z Polski do Danii to ja polecam kontaktować się z firmą Bus Dania Polska ta firma od lat specjalizuje się w transporcie międzynarodowym przewozu osób oraz paczek.
 • 15:52:00, 02-03-2023 Danka56

  Ja kupiłam samochód marzeń - a i tak się zepsuł ostatnio. Dobrze, że pomogła mi wtedy pomoc drogowa, holowanie TIR, laweta 24h Koszalin: http://pomocdrogowa.i-koszalin.pl/ . Serdecznie polecam ich usługi - warto mieć zawsze pod ręką namiary na taką pomocną firmę.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Kobiety.net.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy