Strona głównaStyl życiaJak radzić sobie z mrozem? 6 porad dotyczących ogrzewania

Jak radzić sobie z mrozem? 6 porad dotyczących ogrzewania

Kiedy na dworze zimno, trzeba tym bardziej zadbać o odpowiednią temperaturę wnętrza, żeby uniknąć hipotermii, przeziębienia czy innych problemów zdrowotnych. Przejrzyj kilka porad dotyczących ogrzewania i mieszkania, i organizmu.
Jak radzić sobie z mrozem? 6 porad dotyczących ogrzewania [© Sunny studio - Fotolia.com] Nie . Niektórzy mają tendencję do utrzymywania w mieszkaniu wysokiej temperatury, gdy na dworze mróz, bo daje im poczucie przyjemnego ciepła po powrocie do domu. Można z tym jednak przesadzić. Poleca się ustawienie termostatu pomiędzy 18 i 22 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby unikać wysokich skoków - nie są korzystne ani drastyczne zmiany z ciepła na zimno, ani z zimna na znaczne ciepło.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest nazbyt wilgotne, może skutkować łatwiejszym rozprzestrzenianiem się bakterii i pleśni. Kiedy zaś jest zbyt suche, sprzyja wysuszaniu błon śluzowych i ich podrażnieniu, a więc także różnym chorobom.

Trzeba zadbać o ciepło, ale i o dostęp świeżego powietrza. Nie zamykaj okien na cały sezon - warto przewietrzać pomieszczenia. Otworzenie okna na zaledwie kilka minut zapewni dobrą wymianę powietrza.

Pomaga odpowiednia dieta. Jesienno-zimową porą szczególnie polecane są ciepłe posiłki napoje. Warto sięgać po gorące zupy - rozgrzewają organizm, sycą i nie powodują przybierania na wadze. Trzeba zaś unikać , bo ochładza organizm ułatwiając rozproszenie ciepła.

Ubieraj się stosownie do pogody. Nie tylko rodzaj kurtki ma znaczenie, nie zapominaj o czapce i rękawiczkach. Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu szczególnie w śnieżną pogodę przydają się stabilne buty, nie ma sensu sięgać po kozaki na obcasach kosztem bezpieczeństwa... Co więcej, poleca się także stosowanie określonych kosmetyków - specjalne kremy chronią skórę twarzy i dłoni przed niską temperaturą i wiatrem, które bardzo wysuszają i .

Warto pamiętać o ryzyku, jakie niesie ze sobą używanie kominków, pieców, piecyków gazowych lub grzejników elektrycznych. Jedne mogą są niebezpieczne, bo mogą zadymiać pomieszczenia, inne powodować np. ulatnianie się śmiertelnego tlenku węgla, a jeszcze inne - jeśli instalacja jest uszkodzona - spowodować pożar. Warto zaopatrzeć się w detektory czadu, które dostatecznie szybko ostrzegą przed gazem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć