Strona głównaStyl życiaJak religijność wpływa na zdrowie i długość życia

Jak religijność wpływa na zdrowie i długość życia

Osoby regularnie uczęszczające do kościoła żyją dłużej niż ludzie, którzy nigdy nie uczestniczą w nabożeństwach lub robią to rzadko, mówią uczeni z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.
Jak religijność wpływa na zdrowie i długość życia [fot. Pexels from Pixabay]
Jakkolwiek istnieją różnice między płciami i osobami o różnym pochodzeniu etnicznym, ogólnie rzecz ujmując, ci, którzy chodzą do kościoła co najmniej raz w tygodniu, mogą spodziewać się około siedmiu lat więcej życia niż ci, którzy nigdy tam nie zaglądają.

Średnia oczekiwana długość życia dla osób powyżej 20 roku życia wynosi średnio kolejne 55,3 lat, czyli do 75 lat, jeżeli nigdy nie chodzą do kościoła. Tymczasem dla ludzi, którzy udają się do kościoła, średnia ta wynosi około 62,9 lat, czyli z większym prawdopodobieństwem dożyją 83 lat.

Badanie wykazało, że osoby, które nigdy nie uczestniczyły w nabożeństwach, cechowały się o 87 procent wyższym ryzykiem śmierci w okresie trwających niemal dekady badań niż osoby, które uczestniczyły w religijnych obrzędach czy modłach częściej niż raz w tygodniu.

Uwzględniono także inne czynniki długości życia, takie jak: poziom wykształcenia i dochodów, (w tym stan cywilny oraz posiadanie przyjaciół i krewnych, na które można liczyć) oraz stan zdrowia i czynniki stylu życia, w tym palenie papierosów i spożywanie .

Okazało się, przykładowo, że osoby lepiej wykształcone i sytuowane, które mogły liczyć na niższe ryzyko przedwczesnej śmierci, częściej uczęszczały do kościoła. Co więcej, osoby chodzące do kościoła na ogół rzadziej wykazywały tak ryzykowne dla zdrowia zachowania, jak palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu.

Wreszcie, ludzie często biorący udział w nabożeństwach, częściej też udzielały się towarzysko i miały dobrą sieć wsparcia członków rodziny i przyjaciół, a to z kolei mogło pomóc im lepiej radzić sobie ze stresem lub życiowymi trudnościami.

Nawet po uwzględnieniu wszystkich czynników zewnętrznych i przy kontrolowaniu zmiennych niezależnych, nadal utrzymywał się silny związek między nikłym uczestnictwem w i wyższym ryzykiem śmierci.

Odkryto też pewne wyraźne częściej występujące przyczyny śmierci. Na przykład osoby, które nigdy nie chodziły na nabożeństwa, były około dwukrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu chorób układu oddechowego, lub chorób zakaźnych niż pozostali.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy