Strona głównaStyl życiaJak sen pomaga przetwarzać emocje

Jak sen pomaga przetwarzać emocje

Zidentyfikowano sposób, w jaki mózg selekcjonuje emocje podczas snu, aby skonsolidować przechowywanie tych pozytywnych, a jednocześnie tłumić negatywne.
Jak sen pomaga przetwarzać emocje [fot. Elf-Moondance from Pixabay]
Sen o szybkim ruchu gałek ocznych (REM) to niezwykły i tajemniczy stan , podczas którego występują marzenia senne wraz z intensywnymi treściami emocjonalnymi. Jak i dlaczego te emocje są reaktywowane, pozostaje niejasne. Kora przedczołowa integruje wiele emocji podczas czuwania, ale - co ciekawe - wydaje się być nieaktywna w czasie snu REM. - Chcieliśmy zrozumieć mechanizm i funkcje tego zaskakującego zjawiska - mówi prof. Antoine Adamantidis z Uniwersytetu w Bernie.

Przetwarzanie emocji, zwłaszcza rozróżnianie między niebezpieczeństwem i bezpieczeństwem, jest niezbędne dla przetrwania zwierząt. U ludzi silne negatywne emocje, takie jak reakcje i stany lękowe, prowadzą do stanów patologicznych, w tym (PTSD). W Europie około 15 proc. populacji cierpi na uporczywy lęk i poważną chorobę psychiczną. Teraz uczeni sprawdzili, jak mózg pomaga wzmacniać pozytywne emocje i osłabiać silnie negatywne lub traumatyczne odczucia podczas snu REM.

Dwojaki mechanizm

W ramach eksperymentu myszy zostały nauczone rozpoznawania bodźców słuchowych związanych z bezpieczeństwem i innych oznaczających niebezpieczeństwo. Aktywność neuronów w mózgu gryzoni rejestrowano podczas cykli snu i czuwania. W ten sposób można było zmapować różne obszary neuronalne i określić, w jaki sposób wspomnienia emocjonalne są przekształcane podczas snu REM.

Jak się okazało, dendryty, czyli wypustki neuronów, pozostawały aktywne, tymczasem ciało komórki było nieaktywne. Silna aktywność dendrytów umożliwia kodowanie zarówno emocji związanych z zagrożeniem, jak i bezpieczeństwem, zaś powstrzymywanie działania ciała całkowicie blokuje wyjście obwodu podczas snu REM. Inaczej mówiąc, mózg faworyzuje rozróżnianie między bezpieczeństwem a niebezpieczeństwem w dendrytach, ale blokuje nadmierną reakcję na emocje, w szczególności na niebezpieczeństwo.

Przetrwanie

Jak uważają naukowcy, współistnienie obu mechanizmów jest korzystne dla stabilności i przetrwania organizmów. Gdy są one zaburzone i tworzą się są nadmierne reakcje w postaci strachu, może to prowadzić do zaburzeń lękowych. Takie ustalenia są szczególnie istotne w przypadku stanów patologicznych, np. zespołu stresu pourazowego, w którym urazy są konsolidowane w korze przedczołowej, dzień po dniu podczas snu.

Przełom w medycynie snu

Odkrycia pozwalają lepiej rozumieć przetwarzanie emocji podczas snu u ludzi i dają nowe szanse na działanie terapeutycznych nieadaptacyjnego przetwarzania traumatycznych wspomnień, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD). Inne zaburzenia, które mogą wiązać się z odkrytym mechanizmem, obejmują: ostry i przewlekły , lęk, depresję, panikę, a nawet , tj. niezdolność do odczuwania przyjemności.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy