Strona głównaStyl życiaJak się zrelaksować? Potrzebne są dźwięki natury

Jak się zrelaksować? Potrzebne są dźwięki natury

Delikatny szum potoku lub wiatru może wpływać na nasz umysł i ciało, pomagając nam się zrelaksować.
Jak się zrelaksować? Potrzebne są dźwięki natury  [fot. TeeFarm from Pixabay]
Słuchanie naturalnych dźwięków wpływa na układy organizmu, które kontrolują reakcję „walka lub ucieczka" i stan przywspółczulnego układu nerwowego. Chociaż naturalne dźwięki i zielone otoczenie często łączy się z relaksem i dobrym samopoczuciem, do tej pory nie było wiadomo, dlaczego dają efekt .

- Wszyscy znamy uczucie odprężenia i „wyłączenia się" np. dzięki spacerowi na wsi, ale teraz mamy na to dowody płynące z mózgu i całego organizmu, które pomagają nam zrozumieć ten efekt - mówi dr Cassandra Gould van Praag z Brighton and Sussex Medical School.

Podczas słuchania dźwięków naturalnych połączenia w mózgu odzwierciedlały skupienie uwagi skierowane na zewnątrz; podczas słuchania sztucznych dźwięków wskazywały na skoncentrowanie uwagi do wewnątrz, podobne w przypadku stanów obserwowanych w , zespole stresu pourazowego i . Wystąpił również wzrost aktywności układu przywspółczulnego (związanego z rozluźnieniem ciała) podczas słuchania dźwięków naturalnych w porównaniu ze sztucznymi dźwiękami.

Co istotne, poziom zmiany w aktywności układu nerwowego zależał od stanu wyjściowego: osoby, które przed rozpoczęciem eksperymentu cechowały się najwyższym stresem, wykazywały największe rozluźnienie ciała w czasie słuchania naturalnych dźwięków, zaś osoby już odprężone wykazały niewielki wzrost podczas słuchania dźwięków naturalnych w porównaniu ze sztucznymi dźwiękami.

Badanie skutków cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród ekspertów w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego i ma duży wpływ na kwestie zdrowia publicznego i urbanistyki, mówią autorzy badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy