Strona głównaStyl życiaJak siedzenie oddziałuje na mózg

Jak siedzenie oddziałuje na mózg

Ciągle słyszymy, że pozostawanie w pozycji siedzącej jest dla nas bardzo niekorzystne. Brak ruchu i wielogodzinne siedzenie przed telewizorem czy komputerem sprzyja rozmaitym chorobom. Okazuje się jednak, że w przypadku ludzi starszych ‘zaleganie' na kanapie przez dłuższy czas nie musi być tak szkodliwe, o ile spełniają oni jednocześnie wymogi dotyczące ogólnego poziomu aktywności fizycznej.
Jak siedzenie oddziałuje na mózg [fot.  JamesDeMers from Pixabay]
Nowe badania przeprowadzone na Colorado State University dowodzą, że siedzący tryb życia nie jest w rzeczywistości taki groźny, ale tylko wtedy, gdy podstawowe zalecenia dotyczące aktywności fizycznej są spełniane.

Przeanalizowano związek między mierzoną czujnikami ruchu a wydajnością poznawczą u 228 zdrowych, starszych osób w wieku 60 - 80 lat.

Wyniki pokazują, że ci, którzy ciągle podejmowali aktywność fizyczną, cechowali się „lepszą szybkością przetwarzania, pamięci i zdolności rozumowania", ale ci, którzy chętniej pozostawali w pozycji siedzącej, lepiej wypadali w „zadaniach wymagających rozumowania i sprawdzających słownictwo".

Eksperci wskazali, że związek między zwiększoną aktywnością fizyczną a poprawą zdrowia układu krążenia i jest dobrze udokumentowany. Jednak relacja pomiędzy różnymi intensywnościami codziennej aktywności fizycznej a zdrowiem poznawczym nie została tak dobrze poznana.
Wiemy, że nawet bez zdiagnozowanych , osoby w wieku powyżej 60 lat wykazują pewne zmniejszenie szybkości myślenia i funkcji wykonawczych oraz osłabienie pamięci. Te zmiany mieszczą się w zakresie normy, jednak nowe badanie miało na celu zrozumienie, w jaki sposób nasze zachowania i nawyki mogą korelować ze zdolnościami poznawczymi w starszym wieku - mówi dr Aga Burzyńska, współautorka badań.
Ustalono, że osoby nie wykonujące wielu ćwiczeń, nie były całkowicie skazane na porażkę w zakresie funkcjonowania mózgu; uczeni zaznaczają jednak, że potrzeba więcej badań na ten temat.

Być może ludzie unikający wysiłku fizycznego, ale dobrze radzący sobie poznawczo, podejmują inne działania stanowiące wyzwania intelektualne, co sprawia, że osoby te nie odstępują w testach poznawczych od aktywnych fizycznie badanych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy