Strona głównaStyl życiaJak spędzić dzień w lepszym humorze

Jak spędzić dzień w lepszym humorze

Tegoroczna jesień nie poprawia samopoczucia. Mało słońca, dużo deszczu i chłód sprawiają, że o wiele łatwiej jest popaść w minorowy nastrój i poddać się sezonowej depresji (seasonal affective disorder, SAD). Jeśli chcesz w pogodniejszym humorze spędzić dzień, wypróbuj tych wskazówek. Przydadzą się nie tylko w jesienne poniedziałki.
Jak spędzić dzień w lepszym humorze Dieta

Odpowiednie śniadanie to podstawa dobrego funkcjonowania. Pozwala organizmowi naprawdę się obudzić i wziąć do pracy. Co więcej, gdy odczuwamy głód, zwykle jesteśmy rozdrażnieni i tym bardziej doskwierają nam przykre emocje, bo mamy tendencję do ich wyolbrzymiania. Warto zjeść rano porządny posiłek, które będzie zawierał węglowodany złożone uwalniane do organizmu stopniowo - bo takie składniki sprawiają, że ilość cukru we krwi jest dość stabilna, a ma to wpływ właśnie na ograniczenie odczuwanego niepokoju, rozdrażnienia, etc.

Aromaterapia

Badania wykazały, że określone , takie jak pomarańczowy i lawendowy, mogą pomóc obniżyć poziom lęku, poprawiając nasze samopoczucie. W testach z udziałem pacjentów stomatologicznych odkryto, że wspomniane aromaty były bardziej efektywne w zakresie poprawy nastroju chorych niż np. słuchanie muzyki.

Spędzanie czasu na zewnątrz

Spędzanie czasu na zewnątrz pomaga osłabić . Poranna przechadzka może osłabić objawy depresji. Spędzanie czasu na łonie natury stanowi element wielu terapii poznawczo-behawioralnych i innych programów terapeutycznych. Z badań wynika, że im dłużej ktoś przebywa na zewnątrz, tym znaczniejszej poprawy humoru doświadcza.

Afirmacja

Nasze myśli mają wpływ na nasze emocje. Jeśli pogrążasz się w negatywnym mysleniu, odczuwasz silniejszy smutek i przygnębienie. Staraj się skupiać na pozytywnych sprawach, sytuacjach, słowach. Myśl pozytywnie o sobie samym, a łatwiej ci będize przebrnąć przez kolejny dzień.

Akupresura

Pewne punkty na ciele, zgodnie z chińską tradycyjną metodą leczenia, w określony sposób reagują na ucisk fizyczny. Zabiegi pobudzają zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach i - jak zauważono w badaniach może wpływać na nastrój pacjenta: zmniejszyć uczucia , złości i niepokoju.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy