Strona głównaStyl życiaJak sposób chodzenia wpływa na nastrój

Jak sposób chodzenia wpływa na nastrój

Nasz nastrój może oddziaływać na to, jak chodzimy - jesteśmy zgarbieni, gdy odczuwamy smutek i niemal podskakujemy, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Okazuje się, że działa to również w drugą stronę - skłanianie ludzi do naśladowania radosnego lub smutnego sposobu chodzenia wpływa na ich nastrój.
Jak sposób chodzenia wpływa na nastrój
Ci, którzy byli zachęcani do chodzenia w bardziej „przygnębionym stylu", z ograniczonymi ruchami ramion i ramionami wysuniętymi do przodu, wprowadzali się w gorszy niż ci, którzy chodzili, jakby byli szczęśliwi.

Grupie badanych przedstawiono listę pozytywnych i negatywnych słów, takich jak „ładny", „boję się" i „niespokojny", a następnie poproszono ich, aby po bieżni i oceniano chód oraz postawę. Ekran pokazywał badanym wskaźnik, który przesuwał się w lewo lub w prawo, w zależności od tego, czy ich styl chodzenia był bardziej związany z przygnębionym nastrojem, czy szczęśliwszym. Jednak uczestnicy nie wiedzieli, co mierzy wskaźnik, po prostu mieli spróbować przesuwać go w jedną lub drugą stronę.

Bardzo szybko uczestnicy nauczyli się chodzić tak, jak chcieli autorzy badań. Następnie badani musieli zapisać tyle słów, ile pamiętali z wcześniejszej listy słów pozytywnych i negatywnych. Ci, którzy szli depresyjnie, pamiętali o wiele więcej negatywnych słów. Różnica ta sugeruje, że przygnębiony styl chodzenia faktycznie przełożył się na osłabienie nastroju.

Wszystko to ma znaczenie, ponieważ nastrój może wpływać na pamięć. Wiadomo, że pacjenci z depresją kliniczną pamiętają negatywne wydarzenia, szczególnie te dotyczące ich samych, znacznie intensywniej niż zdarzenia pozytywne. Tymczasem rozpamiętywanie złych rzeczy sprawia, że czują się jeszcze gorzej. - Jeśli da się przerwać ten samonapędzający się cykl, można zyskać silne narzędzie terapeutyczne do pracy z pacjentami z - mówi Nikolaus Troje z Queen's University.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć