Strona głównaStyl życiaJak sprawdzać efekty odchudzania - liczy się nie tylko waga

Jak sprawdzać efekty odchudzania - liczy się nie tylko waga

Jeśli się odchudzasz, z dużym prawdopodobieństwem często stajesz na wadze w oczekiwaniu na klarowny dowód skuteczności twoich wysiłków. Nie przerażaj się jednak, jeśli efekty nie będą spełniały twoich oczekiwań. Po pierwsze, musisz uzbroić się w cierpliwość. Po drugie, pamiętaj, że nie tylko waga daje odpowiedź na pytanie o jakość procesu odchudzania.
Jak sprawdzać efekty odchudzania - liczy się nie tylko waga [Fot. kei907 - Fotolia.com] To, co wskazuje waga, to jeden z elementów oceny efektywności diety. I wcale nie musi być najlepszy. Weź pod uwagę także inne sposoby monitorowania postępów.

Przymierz ubrania

To pomoże ci ocenić, czy udaje ci się poprawić sylwetkę. Co dwa tygodnie (nie częściej) wyjmij z szafy spodnie, które były za ciasne i spróbuj je założyć - łatwo sprawdzisz, na ile pasują.

Sprawdź BMI

To jeden z najpowszechniejszych sposobów na ocene poziomu wagi. Wskaźnik masy ciała (Body Mass Index) o wartości w przedziale 18.5 - 24.99 jest prawidłowy. Poniżej tej granicy oznacza niedowagę, a powyżej nadwagę. Jeśli plasuje się na poziomie powyżej 30, oznacza otyłość. Przedział wagi w normie jest dość szeroki, jeśli zatem trudno ci , być może ważysz tyle, ile powinieneś/powinnaś, Nie warto się głodzić i dążyć do sylwetki wychudzonych modelek. Poza tym warto mieć na uwadze jedną ważną rzecz - bywa uważany za przestrzałą metodę oceny wagi - dla oszacowania ryzyka dla zdrowia liczy się głównie talia-biodra. O nim poniżej.

Sprawdź wskaźnik talia biodra

Wskaźnik ten (waist-hip ratio, WHR) stosuje się, aby ocenić typ sylwetki i . Chodzi główie o monitorowanie , czyli tej wokół brzucha. Jej nadmiar jest szczególne groźny dla zdrowia, kumuluje się wokół serca, wątroby, trzustki i jelit i oznacza wyższe prwadopodobieństwo poważnych chorób. Jak wynika z badań, trzewny tłuszcz wytwarza więcej prozapalnych cytokin, takich jak czynnik martwicy nowotworów alfa (TNF-alfa) i interleukina-6 (IL-60), a przy tym ogranicza ilość adiponektyny (białka mającego udział w regulacji poziomu glukozy i rozkładu kwasów tłuszczowych ), co z kolei zwiększa oporność na insulinę. Jeśli więc zmniejsza się WHR, to dobra wiadomość - uzyskujesz pożądane efekty.

Waż się o odpowiednich porach

Nie wchodź na wagę w poniedziałkowe popołudnie. Wiadomo, że ludzie zazwyczaj jedzą mniej w ciągu tygodnia, a więcej w weekend, poziom wagi w pierwszym dniu tygodnia zatem nie da adekwatnej odpowiedzi na pytanie o skuteczność odchudzania. Najlepiej jest ważyć się w piątek rano i to co tydzień - wówczas ma się najodpowiedniejszy obraz sytuacji i można zestawiać obiektywne wyniki.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy