Strona głównaStyl życiaJak sprawdzić, czy ktoś nas słucha: wszystko widać w oczach

Jak sprawdzić, czy ktoś nas słucha: wszystko widać w oczach

Istnieje niezawodny sposób na ocenę poziomu zainteresowania tym, co mówimy - okazuje się, że gdy źrenice tego, kto mówi i tego, kto słucha, zsynchronizują się, można być pewnym uwagi słuchacza.
Jak sprawdzić, czy ktoś nas słucha: wszystko widać w oczach [Fot. HQUALITY - Fotolia.com]
Jeżeli rozszerzenie źrenic u osoby mówiącej jest jednocześne z rozszerzeniem źrenic słuchacza, można mieć pewność co do wzbudzenia zainteresowania wypowiadanymi słowami.

Pracownicy Dartmouth College w Hanover w USA odkryli, że osoby bardziej ekspresyjne mają większe szanse na synchroniczny kontakt ze słuchaczami, szczególnie jeśli ci ostatni wykazują się .

Jesli chodzi o źrenice, rozszerzają się lub zwężają, regulując ilość światła, które dostaje się do oka. Proces ten umożliwia szybkie reakcje na uzyskiwane informacje, postanowiono jednak sprawdzić, czy mechanizm ten występuje także w zwązku z dobrym porozumieniem między ludźmi.

Do badania zaproszno kilkoro osób, które nie miały wad wzroku ani słuchu. Uczestnicy obejrzeli kilka filmów, w których osiem postaci opowiadało o epizodach z ich życia. Wśród nich cztery były bardzo wyraziste, pozostałe zaś mniej ekspresywne. Podczas eksperymentu monitorowano rozszerzenie źrenic uczestników za pomocą urządzenia, które analizuje ruch gałki ocznej dla oceny stopnia podczas wykonywania jakiegoś zadania lub obserwacji jakiegoś przedmiotu. Następnie zestawiono momenty jednoczesnego powiększania się źrenic osób oglądających i wypowiadających się.

Odkryto, że ludzie o wyższym poziomie ekspresji byli chętniej słuchani i skupienie uwagi okazywało się intensywniejsze, gdy rozszerzenie źrenic u widzów i mówiących zbiegało się. Co więcej, kiedy ludzie na filmach wykazywali empatię, synchronizacja źrenic ich i słuchaczy była większa. Jak wskazją uczeni, wygląd oczu nie tylko ujawnia działanie umysłu, ale i połączenie mentalne różnych ludzi.

O badaniach można przeczytać w Journal of Experimental Psychology: General.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy