Strona głównaStyl życiaJak sprawić, by poczucie szczęścia trwało dłużej

Jak sprawić, by poczucie szczęścia trwało dłużej

Wielu ludzi poczucie szczęścia kojarzy z luksusowymi wakacjami, dobrym filmem, czy smaczną kolacją w restauracji, co jest krótkotrwałe. Uczeni sprawdzili, czy można coś zrobić, aby przedłużyć to poczucie?
Jak sprawić, by poczucie szczęścia trwało dłużej
Naukowcy z University of Minnesota i Texas A&M University postanowili zbadać, czy sposób, w jaki ludzie formułują swoje cele dla doświadczenia, wpływa na to, ile szczęścia czerpią z tego doświadczenia wraz z upływem czasu.

Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie częściej mogą liczyć na sukces, jeśli wyznacząją cele, które są konkretne i łatwe do zmierzenia - zamiast ogólnych, które mogą być trudniejsze do oszacowania i osiągnięcia. Jednak takie podejście bywa skuteczne w działaniach zwiazanych z pracą, ćwiczeniami czy , nie zaś w sferze . W tej dziedzinie życia ogólne cele mogą być zaletą, ponieważ sprawiają, że ludzie stają się otwarci na przeżywanie szerszego zakresu pozytywnych .
Jeśli ludzie oglądają film z konkretnym celem, takim jak doświadczenie podekscytowania, wtedy jest mniej prawdopodobne, że zapamiętają zabawne lub znaczące elementy filmu. Przewidywaliśmy, że osoby z ogólnymi celami będą doświadczać szerszego zakres emocji i z czasem doznawać więcej szczęścia - mówi prof. Rohini Ahluwalia z University of Minnesota.
W jednym z eksperymentów uczestnicy opisali ważny zakup, jakiego dokonali w ciągu ostatniego miesiąca. Jedna grupa opisała sprawunki mające na celu zwiększenie poziomu radości i szczęścia w życiu - i był to cel ogólny. Inne grupy opisały zakupy w bardziej konkretnych celach: aby poczuć ekscytację lub zwiększyć spokój ducha i relaks. Następnie uczestnicy wypełnili ankietę z pytaniami o początkowy poziom poczucia szczęścia z powodu zakupu i następnie na podobne pytania odpowiadali dwa i sześć tygodni później.
Okazało się, że jakkolwiek poziomy szczęścia były podobne w początkowym momencie zakupu, w przypadku osób mających bardziej ogólne cele, odnotowano wyższy poziom szczęścia w miarę upływu czasu.
Nasze odkrycia sugerują, że ludzie mogą zmieniać poziom szczęścia, jakie czerpią z doświadczania. Ogólny cel może pozostawić trwały pozytywny ślad emocjonalny - wyjaśnia prof. Ahluwalia. Może to dotyczyć zarowno zakupów materialnych, takich jak nowy samochód czy sukienka, jak i takich wydatków, jak wyjazd na wakacje czy album muzyczny. Inny eksperyment pokazał też, że uczestnicy z szerszymi celami dotyczącymi poczucia szczęścia doświadczali więcej pozytywnych emocji po wysłuchaniu nowej piosenki niż ludzie z określonymi celami, takimi jak ekscytacja i zastrzyk energii.
Chociaż potrzeba więcej badań, aby potwierdzić nasze odkrycia, te wstępne wyniki pokazują, że niewielkie zmiany w naszych sposobach myślenia mogą pomóc nam doświadczać więcej radości - skazuje prof. Ahluwalia.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy