Strona głównaStyl życiaJak sprawność fizyczna przekłada się na niższe ryzyko demencji

Jak sprawność fizyczna przekłada się na niższe ryzyko demencji

Każda godzina spędzona na ćwiczeniach popłaca - dzięki nim nie tylko czujesz się lepiej, ale i masz większe szanse na zachowanie dużej sprawności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Jak sprawność fizyczna przekłada się na niższe ryzyko demencji [Fot. Halfpoint - Fotolia.com] Nowe badania wskazują, że fizyczna sprawność w wieku około 50 lat zmniejsza ryzyko rozwoju otępienia w starszym wieku o prawie 90 procent. Jeśli zaś demencja rozwija się, to ma to miejsce średnio o dekadę później w przypadku osób regularnie ćwiczących niż u ludzi nieaktywnych.

Jak mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu, dbanie o kondycję, poprzez ćwiczenia i zdrową dietę, może zmniejszyć ryzyko w starszym wieku, a także sprawi, że lepiej się będziemy czuli i zmniejszymy ryzyko różnych zaburzeń, takich jak problemy z sercem.

Wysoki poziom aktywności jest korzystny dla stanu naczyń krwionośnych, a od ich działania zależy m. in. prawdopodobieństwo rozwoju różnych form demencji, w tym choroby Alzheimera. Im lepiej dotlenimy różne organy, także mózg, tym stają się sprawniejsze w wypełnianiu swoich funkcji. Poza tym ilość i jakość wysiłku może również bezpośrednio wpływać na komórki nerwowe, poprawiając ich funkcjonowanie.

Uczeni przeanalizowali zbierane przez ponad czterdzieci lat dane niemal 200 kobiet w wieku 38 - 60 lat. Uczestniczki zdawały regularne relacje ze swojej aktywności fizycznej. Poza tym zaś, obiektywnie sprawdzono ich wytrzymałość poprzez testy na rowerach stacjonarnych. Tak mierzono szczytową . Najmniej wyćwiczone panie nie mogły dokończyć ćwiczeń ze względu na zbyt znaczne podniesienie się ciśnienia krwi i .

Jak się okazało, jedynie u 5 proc. pań o najwyższym poziomie rozwinęła się demencja. Tymczasem w przypadku kobiet, których możliwości fizyczne były najsłabsze, bo nie potrafiły nawet dokończyć testu sprawnościowego, otępienie dotyczyło aż 45 proc. Jeśli chodzi natomiast o kobiet z grupy średnio wyćwiczonej, 25 proc. z nich musiało zmagać się z demencją.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Neurology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy