19-01-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wyniki nowego badania pokazują, że zmiany stylu życia mogą pomóc w poprawie funkcji poznawczych u osób starszych doświadczających osłabienia kognitywnego, które poprzedza demencję.
W badaniach wzięło udział 119 osób w wieku powyżej 65 lat, u których wystąpiły jakieś zaburzenia funkcji poznawczych. Część uczestników przydzielono losowo do grupy kontrolnej, część zaś do grupy przez 8 tygodni wprowadzającej zmiany. Wszyscy otrzymali online informacje dotyczące demencji i czynników ryzyka związanych ze stylem życia, dietą, i zaangażowaniem poznawczym.
Uczestników poinstruowano, aby wdrożyli te informacje dla zmiany własnego stylu życia. „Grupa modyfikacji" uzyskała jednak nie tylko informacje, ale też sesje z dietetykiem, sesje z ekspertem od ćwiczeń fizycznych, a także spotykała się z doradcą ds. treningu umysłowego.
Kiedy zbadano uczestników 6 miesięcy później, ludzie z grupy „interwencyjnej" poprawili swój styl życia i mieli wyższe wyniki w testach funkcji poznawczych niż osoby z grupy kontrolnej. Jak się okazuje zatem, zmiany związane ze stylem życia mogą zahamować proces .
Od jakiegoś czasu wiemy, że zmiany stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko w populacji ogólnej. To badanie pokazuje też, że przy odpowiedniej interwencji osoby doświadczające zaburzeń poznawczych mogą zachować wystarczającą neuroplastyczność, aby ich mózg mógł się zahamować ten kognitywny spadek - mówi autor badań Mitchell McMaster z Australian National University.
Na podstawie: