Strona głównaStyl życiaJak styl życia wpływa na funkcje poznawcze

Jak styl życia wpływa na funkcje poznawcze

Wyniki nowego badania pokazują, że zmiany stylu życia mogą pomóc w poprawie funkcji poznawczych u osób starszych doświadczających osłabienia kognitywnego, które poprzedza demencję.
Jak styl życia wpływa na funkcje poznawcze [fot. collage Senior.pl]
W badaniach wzięło udział 119 osób w wieku powyżej 65 lat, u których wystąpiły jakieś zaburzenia funkcji poznawczych. Część uczestników przydzielono losowo do grupy kontrolnej, część zaś do grupy przez 8 tygodni wprowadzającej zmiany. Wszyscy otrzymali online informacje dotyczące demencji i czynników ryzyka związanych ze stylem życia, dietą, i zaangażowaniem poznawczym.

Uczestników poinstruowano, aby wdrożyli te informacje dla zmiany własnego stylu życia. „Grupa modyfikacji" uzyskała jednak nie tylko informacje, ale też sesje z dietetykiem, sesje z ekspertem od ćwiczeń fizycznych, a także spotykała się z doradcą ds. treningu umysłowego.

Kiedy zbadano uczestników 6 miesięcy później, ludzie z grupy „interwencyjnej" poprawili swój styl życia i mieli wyższe wyniki w testach funkcji poznawczych niż osoby z grupy kontrolnej. Jak się okazuje zatem, zmiany związane ze stylem życia mogą zahamować proces .
Od jakiegoś czasu wiemy, że zmiany stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko w populacji ogólnej. To badanie pokazuje też, że przy odpowiedniej interwencji osoby doświadczające zaburzeń poznawczych mogą zachować wystarczającą neuroplastyczność, aby ich mózg mógł się zahamować ten kognitywny spadek - mówi autor badań Mitchell McMaster z Australian National University.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy