Strona głównaStyl życiaJak subiektywna ocena wieku może wpływać na zdrowie

Jak subiektywna ocena wieku może wpływać na zdrowie

Rozbieżność między tym, na ile lat się czujemy, a tym ile chcemy mieć lat, pozwala określić związek między naszymi poglądami na temat starzenia się i zdrowiem.
Jak subiektywna ocena wieku może wpływać na zdrowie [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Subiektywna niezgodność wieku (Subjective age discordance, SAD) - różnica między tym ile masz lat, a ile chciałbyś mieć - to nowa koncepcja w psychologii starzenia się. Pozwala analizować, jak poglądy ludzi na temat zmieniają się na przestrzeni miesięcy lub lat.

- Chcieliśmy sprawdzić, czy SAD może pomóc ocenić zmiany w poglądach na starzenie się i jak to może odnosić się do zdrowia fizycznego oraz dobrego samopoczucia - mówi prof. Shevaun Neupert z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej.

SAD określa się, biorąc pod uwagę na ile lat dana osoba się czuje, odejmując od tego, ile chce mieć lat, a następnie dzieląc różnicę przez rzeczywisty wiek. Im wyższy wynik, tym człowiek czuje się starszy, niż chce być.

Do badań zaproszono ponad sto osób z grupy 60-90 lat i ponad sto w wieku 18-36 lat. Uczestnicy codziennie przez osiem dni wypełniali ankietę online, która została zaprojektowana tak, aby ocenić, na ile lat uczestnicy czuli się każdego dnia, jaki był ich idealny wiek, a także jaki mieli oraz z jakimi oraz problemami fizycznymi się zmagali.

- Odkryliśmy, że zarówno starsi, jak i młodsi doświadczają SAD. Było to bardziej wyraźne u seniorów. Jednak u młodszych z dnia na dzień zmieniało się to coraz bardziej - mówi prof. Neupert.

- Młodsi martwią się negatywnymi stereotypami związanymi ze starzeniem się, ale mogą również mieć do czynienia z niekorzystnym wizerunkiem związanym z młodszymi pokoleniami i żałować, że nie mają niektórych przywilejów i statusu seniorów - mówi Jennifer Bellingtier z Uniwersytetu w Jenie.

Odkryto, że w dni, w ludzie mieli poczucie, że ich wiek jest bliższy ich idealnemu wiekowi, cechowali się bardziej pozytywnym nastrojem. Poza tym ci, którzy mieli więcej dolegliwości zdrowotnych, odznaczali się wyższymi wynikami SAD.

- Wcześniejsze badania pokazały, że to, na ile lat się czujesz, może wpływać na twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne, ale koncentrowano się w nich na próbie sprawienia, by ludzie czuli się młodziej - mówi Neupert.
Takie podejście jest problematyczne, ponieważ zachęca do . Nasze odkrycia sugerują, że innym podejściem do poprawy samopoczucia może być znalezienie sposobów na zmniejszenie tej subiektywnej niezgodności wiekowej. Zamiast zachęcać ludzi, aby czuli się młodo, można im pomóc, by zwiększali swój „idealny wiek" - uważa Bellingtier.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy