Strona głównaStyl życiaJak trening fizyczny „ćwiczy” mózg

Jak trening fizyczny „ćwiczy” mózg

Aby zachować młodość umysłu, trzeba nie tylko wysilać się intelektualnie, ale i fizycznie. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność umysłową, przekonują badacze z Western Sydney University.
Jak trening fizyczny „ćwiczy” mózg [Fot. peshkova - Fotolia.com] Australijscy uczeni odkryli, że ćwiczenia fizyczne nie tylko pozwalają na zachowanie dobrej formy fizycznej, ale też wspomagają funkcje mózgu - mogą spowolnić osłabienie funkcji poznawczych i zapobiec utracie . Ludzie, którzy regularnie trenują, mają większą objętość lewej części hipokampa, regionu mózgu odpowiedzialnego za tworzenie długotrwałych wspomnień. Co więcej, cechują się wolniejszą atrofią mózgu, która rozwija się od ukończenia ok. 50 lat: po osiągnięciu tego wieku objętość mózgu zmniejszana się o 5 proc. co 10 lat.

W 14-letnich badaniach wzięło udział ponad 700 osób w wieku 24-76 lat. Wśród uczestników byli ludzie zdrowi, a także doświadczający osłabienia zdolności poznawczych oraz pacjenci z , , a także . Badani zostali poddani skanowaniu mózgu przed rozpoczęciem programu treningowego, a także po trzech i 24 miesiącach jego trwania. W ramach tego programu ćwiczono dwa do pięciu razy w tygodniu - aktywność obejmowała trening aerobowy, , a także ćwiczenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym.

Okazało się, że ćwiczenia znacznie zwiększyły wielkość lewej części hipokampa. Według autorów może to powstrzymywać osłabienie funkcji mózgu. Co więcej, podczas ćwiczeń wytwarzana jest substancja określana jako neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF, ang. brain-derived neurotrophic factor), który powstrzymuje .

Wyniki badań opublikowano w magazynie NeuroImage.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy