Strona głównaStyl życiaJak uchronić się przed komarami?

Jak uchronić się przed komarami?

Nadchodzące lato ma zawsze jedną wadę – przynosi ze sobą uciążliwe komary i meszki, które potrafią zepsuć nam błogi odpoczynek na łonie natury. Już teraz warto zaopatrzyć się w środki, dzięki którym unikniemy ukąszeń owadów.
Swędzące bąble, wysypka, a w przypadku alergii na jad nawet obrzęk i gorączka – niemal każdy z nas zna nieprzyjemne skutki ugryzienia przez komara. Komary mogą być bardzo niebezpieczne i . Dlatego już teraz przed rozpoczęciem sezonu i wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się w środki, które pozwolą skutecznie ochronić się przed groźnym latającym krwiopijcą. Wybór broni mamy szeroki – od roślin odstraszających komary, po lampy UV, środki chemiczne i naturalne olejki. Ale najpierw:

Poznaj wroga

W Polsce występuje ok. 47 spośród 3,5 tysięcy znanych gatunków komarów, wśród nich najpospolitszy jest komar brzęczący. Ze względu na zbyt chłodny klimat nie spotkamy w naszym kraju komara tygrysiego, najniebezpieczniejszego gatunku, który może być nosicielem malarii, żółtej febry lub Zika.

Na ludzką krew polują samice komarów, gdyż potrzebują jej do złożenia jaj. Przywabia je zwiększone wydzielanie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, kwas mlekowy i inne składniki potu. Komary mają wyostrzony zmysł termodetekcji (rozróżniania temperatur) – najbardziej narażeni na są młodzi mężczyźni, kobiety w czasie owulacji i dzieci ze względu na podwyższoną temperaturę ciała.

Dlaczego ukąszenie swędzi? Samica kłuje i przecina skórę. Przy ssaniu do rany wstrzykuje kropelkę śliny, która hamuje krzepnięcie krwi. W ślinie są substancje chemiczne, które mogą podrażniać. Dlatego skóra po ukąszeniu jest czerwona, puchnie i swędzi.

Na szczęście na rynku jest szeroki wybór preparatów w różnej postaci i o różnym zastosowaniu, które pomogą nam uniknąć ukąszenia.

W ogrodzie i na balkonie – rośliny odstraszające komary

Komary atakują najczęściej wieczorem i wczesnym rankiem, w bezwietrzną wilgotną pogodę. Wieczorny grill na działce i w ogrodzie jest, więc dla nich idealną porą na łowy. Legną się w zbiornikach wodnych, dlatego napotkamy ich najwięcej w pobliżu jezior, rzek i stawów. Jeśli planujemy w ogrodzie wybudowanie oczka wodnego – przemyślmy lepiej ten pomysł, a jeśli posiadamy beczki z deszczówką – przykrywajmy je np. siatką o bardzo małych oczkach.

Jeśli chcemy stworzyć w ogrodzie niewidzialną powłokę ochronną możemy zasadzić rośliny takie jak: kocimiętka, pelargonia, komarzyca, mirt, a także aromatyczne zioła: bazylia, lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa. Jednak warto pamiętać, że wiele z nich działa dopiero po roztarciu listków w dłoniach, wtedy bowiem uwalniają się olejki eteryczne, których zapach odstrasza komary.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy