Strona głównaStyl życiaJak walczyć z jedzeniem pod wpływem emocji?

Jak walczyć z jedzeniem pod wpływem emocji?

Po jedzenie sięgamy nie tylko, gdy jesteśmy głodni, ale z wielu różnych powodów, w tym pod wpływem rożnych emocji, zarówno przyjemnych, jak i tych, których chcemy się pozbyć. To z kolei prowadzi do kłopotów z zachowaniem ustalonej diety i może sprawić, że przybierzemy na wadze.
Jak walczyć z jedzeniem pod wpływem emocji? [Fot. Pictures news - Fotolia.com] Jedzenie kojarzymy z czymś przyjemnym i gdy jesteśmy radośni, nierzadko posiłkiem „świętujemy" tę radość. Nie bez przyczyny też właśnie w restauracjach i przy domowych stołach spotykamy się z innymi z okazji celebrowania jakiegoś wydarzenia czy rocznicy. To jednak rzadsze sytuacje korelacji nastroju i jedzenia, znacznie częściej, niektórzy niemal codziennie, jemy dlatego, że chcemy osłabić negatywne emocje. Kiedy „dopada" nas czy przygnębienie, chętnie wybieramy „śmieciowe jedzenie".

Zwykle nie uświadamiamy sobie, że wcale nie jesteśmy głodni, a , pełen tłuszczu, soli i , ma nam po prostu poprawić humor. Pierwszym krokiem jest dostrzeżenie zachowań dietetycznych, które wiążą się z emocjami, a nie odczuwaniem głodu. Następnym razem, zanim kupisz ciasto, czy zamówisz hamburgera z frytkami, zastanów się przez chwilę, dlaczego chcesz zjeść coś tak słodkiego czy tłustego. Zdrowa przekaska w postaci orzechów czy owoców też świetnie syci. Zacznij myśleć długoterminowo - korzyści z jedzenia zdrowych produktów są warte rezygnacji z fast food.

To jednak nie zawsze pomaga, wszak nie jesteśmy na wskroś racjonalni... Musisz znaleźć jakiś ekwiwalent szybkiej poprawy nastroju. Obejrzyj ulubiony serial komediowy, włącz jakiś utwór muzyczny, który ci się dobrze kojarzy, wyjdź na spacer do pobliskiego parku, poczytaj książkę (to świetne uspakaja) - słowem, zrób coś, co uznajesz za przyjemne, ale nie obejmuje jedzenia.

Zaopatrz się w zdrowe jedzenie. Wyrzuć z kuchni wszelkie ciastka i paluszki, „napakuj" lodówkę , a szafki np. . Jeśli zechcesz coś zjeść z powodów emocjonalnych, nie będzie to batonik czy precle, ale jabłko lub kilka . Im masz mniej okazji do łamania dietetycznych postanowień, tym lepiej.

Wreszcie, pamiętaj o regularnym odżywianiu się. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, łatwiej o „potknęcie", bo odczuwanie głodu sprawi, że zechcesz natychmiast się go pozbyć, a gdy dochodzą do tego emocje, tym trudniej jest się oprzeć pokusom. Nie pomijaj więc posiłków i trzymaj się wyznaczonych godzin ich jedzenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy