Strona głównaStyl życiaJak walczyć z zakupoholizmem

Jak walczyć z zakupoholizmem

Zakupy gwiazd elektryzują opinię społeczną. Najdroższe samochody, niebotycznie kosztowna biżuteria i horrendalnie drogie kreacje od najsłynniejszych projektantów rozbudzają wyobraźnię. Wiadomo na przykład, że Victoria Beckham wydaje około 100 000 funtów rocznie na swoją garderobę. Wielu ludzi więc chciałoby choć na chwilę wcielić się w rolę celebrytów i nabyć coś wyjątkowego. Oczywiście nie ma niczego złego w tym, że od czasu do czasu rozpieszczamy się wydając więcej niż mieliśmy zamiar, ale miłość do zakupów może być chorobliwa.
Jak walczyć z zakupoholizmem Chęć zerwania z rutyną i zakupu czegoś nieplanowanego jest zupełnie naturalna. Nabywanie nowych rzeczy miewa jednak charakter kompulsywny. Dla pacjenta cierpiącego na zakupoholizm przestają mieć znaczenie wcześniejsze plany finansowe i ograniczony budżet - wydaje bezwiednie czując przymus kupowania.

Choć może nie brzmi to jak psychologiczne zaburzenie, jest takowym, a problem niekontrolowanych zakupów przyczynia się do bankructw rodzin i niszczenia relacji międzyludzkich. Niektórzy kompulsywnie kupujący pacjenci nie cofają się przed samobójstwem.

Niestety, wiele osób uważa przymus robienia zakupów za żart. Stosowanie nielegalnych substancji w nadmiarze to jedna rzecz. Ale żeby traktować to, co niemal nieodłącznie kojarzy się z rozrywką, jak chorobę, jest trudne do pomyślenia - mówią psychoterapeuci.

Może wydawać się, że ludzie o ograniczonych zasobach cierpią najbardziej, bo narażeni są na łatwy (i w sumie nietani) kredyt oraz spłatę wygórowanych rat. Ale stosunkowo zamożni w rzeczywistości mają większe ryzyko ogromnego zadłużenia się.

Oczywiście niektórzy ludzie po prostu mają pecha i nie przewidziawszy pewnych życiowych zdarzeń nie potrafią spłacić zaciągniętych kredytów. Jednakże prawdopodobnie jedna osoba pogrążona w długach na dwie znalazła się w takiej sytuacji z powodu jakiegoś uzależnienia, także tego od zakupów.

Eksperci są podzieleni co do opinii na temat przyczyn zakupoholizmu i tego, jak leczyć chorobę. Kompulsywne zakupy często nie są traktowane jako osobne zaburzenie. Większość ekspertów postrzega je jako przejaw szerszego problemu ze zdrowiem psychicznym - np. przejawu lęku czy depresji. A forma zaburzenia może stanowić efekt specyfiki kultury zachodniej - względnego dobrobytu i siły reklamy.

Psychoterapeuci uważają, że typowy pacjent zmagający się z zakupoholizmem to wcale nie jest znudzona, przygnębiona kobieta, ale głęboko zraniona osoba, która nie rozumie, dlaczego spędza tyle czasu w centrach handlowych.

Choć choroba może mieć katastrofalne skutki, a wielu ludzi nie otrzymuje odpowiedniej pomocy. Po pierwsze dlatego, że kompulsywne zakupy są postrzegane zarówno przez chorego, jak i jego otoczenie, jako przejaw słabej woli, po drugie natomiast zakupoholizm bywa lekceważony przez psychoterapeutów.

Objawy nałogowego kupowania zakupy są bardzo podobne do tych cechujących inne uzależnienia. (cztery lub więcej symptomów z poniższej listy może wskazywać zaburzenie wymagające interwencji terapeutycznej):
  • Robienie zakupów w wyniku doznania rozczarowania lub odczuwania gniewu, bądź strachu.
  • Robienie zakupów, które powodują stres lub chaos w życiu.
  • Prowadzenie regularnych kłótni z innymi na temat zakupów i wydatków.
  • Nieumiejętność funkcjonowania bez karty kredytowej.
  • Zakupy na kredyt tego, czego nie można nabyć za gotówkę.
  • Wydawanie pieniędzy powoduje przypływ euforii i lęku w tym samym czasie.
  • Odczuwa się poczucie winy, wstydu i zagubienia po zrobieniu zakupów.
  • Wiele sprawunków nie jest w ogóle używanych.
  • Kłamstwa co do dokonanych zakupów i ilości wydanych pieniędzy.
  • Ciągłe myślenie o pieniądzach.Szukanie pomocy
Jeśli doświadcza się problemu z zakupoholizmem, warto zasięgnąć profesjonalnej porady lub dołączyć do grupy wsparcia. Zachowania uzależniające często kumulują się, więc jeśli doświadcza się zaburzeń jedzenia, problemów z narkotykami lub alkoholem czy hazardem, jednocześnie można zmagać się z zakupoholizmem.
  • Jak zapobiec szaleństwu zakupów:
  • Płać gotówką. W ten sposób ma się większą kontrolę nad wydatkami. Nie każdy ma nawyk sprawdzania konta po dokonaniu sprawunków i w efekcie można „stracić rachubę".
  • Rób listę zakupów i trzymaj się jej.
  • Nie używaj kart kredytowych, posługuj się raczej kartami bankomatowymi, poprzez które nie można zrobić debetu na koncie.
  • Noś przy sobie niedużą, określoną liczbę gotówki, by nie wydawać nadmiernie przy rozmaitych okazjach.
  • Poszukaj innych niż zakupy sposobów na rozładowanie gniewu czy pozbycie się chandry - np. idź na spacer lub siłownię, poczytaj ulubiona książkę, etc.
  • Jeżeli czujesz, że nie masz kontroli nad tym, jak i co kupujesz, zwróć się o pomoc do psychologów.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy