Strona głównaStyl życiaJak wybrać dobry robot planetarny?

Jak wybrać dobry robot planetarny?

Robot planetarny jest bardzo przydatnym w kuchni sprzętem. Jego zalety szczególnie docenią osoby lubiące samodzielnie gotować. Dlaczego? Głównie dlatego, że urządzenie to bardzo sprawnie wykonuje prace dla człowieka dość uciążliwe lub wymagające większej siły fizycznej. Robot planetarny jest po prostu przydatnym pomocnikiem. Ale jak, spośród bardzo bogatej oferty rynkowej, wybrać dobry sprzęt, jednocześnie nie przepłacając? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak wybrać dobry robot planetarny? [Fot. materiały prasowe]

Robot planetarny: jak działa

Zasada działania robota planetarnego zawarta jest już w jego nazwie – końcówki robocze robota poruszają się bowiem jak planety – obracając się, ale jednocześnie wykonując ruch wokół misy. Co daje takie połączenie? Przede wszystkim pozwala na dotarcie końcówki roboczej (do ubijania, do zagniatania, do ucierania) do całej zawartości misy, a w efekcie np. dokładniejsze wyrobienie czy utarcie kremu.

Robot planetarny: na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kupując robota planetarnego, warto szczególną uwagę na poniższe cechy i funkcje:
  • Moc – jeden z podstawowych parametrów wpływających na skuteczność pracy robota i wygodę korzystania z niego. Dobór mocy zależy od tego, do jakich prac zamierzamy go wykorzystywać. Do ucierania, ubijania, blendowania wystarczy moc 600 – 800 watów. Do zagniatania ciasta, szczególnie ciężkiego, , warto już rozejrzeć się za urządzeniem o mocy co najmniej 1.000W. Większa moc pozwoli na sprawniejsze wykonywanie zadań przez robota.
  • Pojemność misy – nie mniej niż 4-5 litrów. Mniejsza pojemność jest po prostu niepraktyczna. Misy są na ogół wykonane ze stali nierdzewnej, to materiał trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Niektóre roboty wyposażone są w misę z aluminium, a najtańsze modele w plastikową.
  • Końcówki – standard to 3 rodzaje końcówek: do ubijania, do ucierania, hak do zagniatania ciasta. Uwaga praktyczna: warto wybrać model z silikonowym wykończeniem końcówki do ucierania, lepiej zbiera ucieraną masę ze ścianek misy.
  • Gniazda dodatkowe, przystawki, akcesoria – najtańsze modele robotów planetarnych mają tylko jedno gniazdo, służące po podłączenia podstawowych końcówek. Bardziej zaawanasowane modele mają dwa lub trzy gniazda, do których można przyłączać dodatkowe końcówki oraz akcesoria. Wśród akcesoriów i końcówek mogą być maszynka do mięsa, sokowirówka, wyciskarka do soków, tarka/szatkownica do warzyw, malakser, maszynki do robienia , przystawki do krojenia warzyw w słupki czy kostki, wyciskarki do cytrusów i inne. Warto wybrać model z dość bogatym standardowym zestawem przystawek, ponieważ nie zawsze jest możliwe dokupienie ich oddzielnie.
  • Poziom hałasu – im mniejszy tym lepiej. Ze względu na konstrukcję, roboty planetarne mogą pracować dość głośno, dlatego przy zakupie warto sprawdzić i ten parametr. Zbyt głośne urządzenie może się okazać dość uciążliwe dla użytkowników.
  • Regulacja obrotów – standardem jest 5-6 poziomów regulacji obrotów. Im więcej, tym skuteczniej możemy dopasować obroty do wykonywanej przez robota pracy. Dodatkowo, lepsze modele posiadają funkcję pulse oraz turbo, pozwalające na chwilowe zwiększenie obrotów do maksymalnych.
  • Wymiary – nie da się ukryć, że robot planetarny jest dość dużym urządzeniem, na ogół stoi on na blacie kuchennym. Dlatego jeszcze przed zakupem należy sprawdzić, czy dysponujemy wystarczającym miejscem do przechowywania oraz postawienia robota.

Nie mniej ważne, ale istotne

Parametry ściśle użytkowe są oczywiście bardzo ważne w codziennej eksploatacji robota planetarnego, ale nie są jedynymi. Kupując sprzęt AGD zwracamy też uwagę na inne cechy, nie zawsze użytkowe. Na co zatem warto jeszcze zwrócić uwagę?
  • Design robota – nie da się ukryć, że robot planetarny powinien być również ładny. To sprzęt który w kuchni będzie raczej gościł na widocznym miejscu, więc powinniśmy wybrać model estetyczny i starannie wykończony.
  • Sposób regulacji obrotów – skokowy (przełącznik mechaniczny) albo płynny (regulacja elektroniczna).
  • Materiał robota – lepsze modele mają korpus metalowy (na ogół aluminiowy), tańsze z tworzyw sztucznych. Niektóre roboty mają również przekładnie wykonane z elementów metalowych a nie z tworzyw sztucznych. Zastosowanie elementów metalowych oznacza większą trwałość urządzenia.
  • Utrzymanie czystości – robot powinien był łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego warto wybrać modele o obłych kształtach, które bez większego problemu można przetrzeć ściereczką.
  • Funkcje dodatkowe – niektóre roboty planetarne posiadają możliwość podgrzewania misy, timer do ustawienia czasu miksowania, gotowe programy do różnych prac czy wbudowaną wagę.
  • Zawartość zestawu – warto wybrać model z dość bogatym standardowym zestawem przystawek, ponieważ nie zawsze jest możliwe dokupienie ich oddzielnie za rozsądną cenę.
  • Cena – i wreszcie last but not least – cena. Rozpiętość cenowa robotów planetarnych jest bardzo spora. Najtańsze modele można kupić za około 400 złotych, najdroższe, bardzo dobrze wyposażone w przystawki i akcesoria przekraczają 6-7 tysięcy złotych. Ważne by wybrać model o satysfakcjonującej relacji ceny do możliwości.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy