Strona głównaStyl życiaJak wyglądać młodziej bez operacji plastycznej

Jak wyglądać młodziej bez operacji plastycznej

Psychologowie z Uniwersytetu w Jenie mają prostą wskazówkę dla tych, którzy chcieliby wyglądać młodziej: powinni otaczać się starszymi od siebie. Wiek danej osoby oceniamy na znacznie młodszy, jeśli wcześniej widzieliśmy twarze starszych niż ona ludzi.
Jak wyglądać młodziej bez operacji plastycznej [Fot. goodluz - Fotolia.com]
W eksperymencie psychologowie z Uniwersytetu w Jenie byli w stanie udowodnić, że uczestnicy systematycznie mylili się w ocenianiu wieku innych osób, kiedy przystosowywali się, poprzez intensywne obserwowanie, do twarzy ludzi z określonej grupy wiekowej. Jeśli najpierw na komputerze zostało wyświetlonych wiele twarzy osób starszych, a następnie twarz osoby w średnim wieku, oceniano tę ostatnią jako znacznie młodszą. Kiedy zaś oglądano młodsze oblicza, „testową" twarz w średnim wieku oceniano jako znacznie starszą.
Takie efekty występują niezależnie od wieku i płci oglądającego zdjęcia. Kiedy twarze „adaptacyjne" i „testowe" pokazywane były osobie tej samej płci, skutki postrzegania wieku były jeszcze silniejsze. Innymi słowy: i płci na twarzach nie jest procesem całkowicie niezależnym - wyjaśnia prof. Stefan R. Schweinberger, autor badań.
Do testów wykorzystywano najnowocześniejsze techniki cyfrowej edycji obrazu oraz zdjęć danych twarzy bez . Twarze oglądali zarówno uczestnicy młodzi, jak i starsi.
Jesteśmy w stanie zmienić subiektywne postrzeganie twarzy. Nikt jednak nie wie, jak długo ten efekt trwa - wskazuje prof. Schweinberger. Wiek osoby obok nas jest jednym z najważniejszych elementów naszego postrzegania innych ludzi. Prowadzi to do ciekawych obserwacji w innych obszarach dotyczących interakcji między grupami społecznymi, mówią uczeni.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć