Strona głównaStyl życiaJak zachować młodość umysłu? Odpowiedzią jest medytacja

Jak zachować młodość umysłu? Odpowiedzią jest medytacja

Medytacja uspokaja, odpręża, przywraca poczucie równowagi emocjonalnej. Te inne jej efekty sprawiają, że odmładza umysł.
Jak zachować młodość umysłu? Odpowiedzią jest medytacja [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Oto prosty sposób na ochronę przed i osłabieniem - . Trzeba poświęcić trochę czasu na jej naukę i regularnie ją praktykować, a można liczyć na lepszą formę umysłu na dłużej.

Badacze z Instytutu Naukowego Hospitalizacji i Opieki dla Seniorów (Istituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico per Anziani) w Ankonie zapewniają, że odpowiedni trening (nie tylko fizyczny czy umysłowy, ale i medytacyjny) zapewni ochronę przed osłabieniem zdolności poznawczych.

Eksperci mówią, że wzrasta (i będzie wzrastała) ilość przypadków demencji, więc potrzebne są działania nie tylko dotyczące bezpośredniej terapii, ale i możliwości zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym. Priorytetem powinno być zachęcanie ludzi do aktywnego fizycznie i umysłowo życia, bo dzięki temu mogą uchronić się przed otępieniem.

W trzyletnich badaniach wzięło udział 321 osób w wieku powyżej 65 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od poziomu ich zdolności poznawczych. Jedną tworzyli ludzie zdrowi, drugą osoby o łagodnych zaburzeniach poznawczych, a trzecią pacjenci z chorobą Alzheimera.

Wszystkich poddano programowi obejmującemu różne ćwiczenia. Przykładowo, stosowano techniki zapamiętywania, metody koncentracji oraz strategie pamiętania zdarzeń i spotkań. Poza tym zdbano o taką stymulującą umysł zabawę, jak rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, czy rebusów. Co więcej, badanych nauzono medytacji jako sposobu na wyciszenie się, zmianę perspektywy, relaks.

Okazało się, że u 70 procent pacjentów z nastąpiła poprawa poziomu . Zahamowany został też spadek możliwości kognitywnych u większości pozostałych uczestników, a nawet odnotowano zwiększenie zdolności mentalnych u znaczącego odsetka badanych. Jednocześnie zauważono, że seniorzy wykazywali lepszy humor i niższy poziom .

Uważa się, że trening poznawczy pomaga przywrócić zdolności kognitywne, ale ważne znaczenie ma też medytacja, bo pozwala się odprężyć i osłabić stres, który może ograniczać możliwości intelektualne.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy