Strona głównaStyl życiaJak zachować zdrową dietę? Trzeba dłużej spać

Jak zachować zdrową dietę? Trzeba dłużej spać

Współcześnie wielu ludzi doświadcza kłopotów z snem. Dośc powszechna jest bezsenność, częste wybudzanie się, czy ograniczanie długości snu ze względu na ilość obowiązków. Tymczasem dobry sen ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Okazuje się, że poziom odpoczynku oddziałuje także na prawdopodobieństwo stosowania zdrowej diety.
Jak zachować zdrową dietę? Trzeba dłużej spać [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] Jeśli mamy okazję dobrze się wyspać, łatwiej nam zrezygnować z posiłków wypełnionych i zachować zdrowy styl odżywiania się, mówią pracownicy King's College London.

Uczeni sprawdzili, jaki wpływ na jakość diety ma wydłużenie czasu . Spośród ponad 40 uczestników połowie udzielono konsultacji dotyczących sposobów na wydłużenie czasu snu nawet o 1,5 godziny na dobę i podarowano spersonalizowaną listę zaleceń, które miały pomóc w dłuższym spaniu. Druga połowa z kolei stanowiła grupę kontrolną.

Przez siedem dni po konsultacjach uczestnicy nosili na nadgarstku czujnik ruchu noszonego mierzyli dokładnie długość snu oraz czas spędzony w łóżku przed zaśnięciem. Okazało się, że 86 procent osób, które otrzymywały porady dotyczące snu, wydłużyło czas spędzany w łóżku, a połowa wydłużyła długość snu. Zmian nie odnotowano w przypadku ludzi z grupy kontrolnej.

Okazało się, że dłuższy przekładał się na zmniejszenie spożycia cukru dodawanego powszechnie do różnych produktów czy wykorzystywanego w gospodarstwach domowych. Poza tym odnotowano spadek ilości dostarczanych sobie węglowodanów w ogóle.
Od dawna wiadomo, że sen stanowi czynnik ryzyka różnych problemów zdrowotnych, w tym i . Teraz ustalono, że ma wpływ na wybory dietetyczne - dobry odpoczynek pozwala ograniczyć słodkie produkty, zmniejsząc ochotę na takie przekąski.

Wyniki badań przedstawiono w American Journal of Clinical Nutrition.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy