Strona głównaStyl życiaJak zapach kawy wpływa na mózg

Jak zapach kawy wpływa na mózg

Wystarczy poczuć zapach kawy, by pobudzić mózg do sprawniejszego działania, mówią uczeni z Temple University w Filadelfii.
Jak zapach kawy wpływa na mózg [Fot. Romolo Tavani - Fotolia.com]
Nawet nie trzeba pić , by zaktywizować nasz umysł, wystarczy poczuć woń tego najpopularniejszego na świecie napoju, by poprawić naszą .

W badaniach wzięło udział stu studentów, którzy wykonali test „Graduate management aptitude test", który obejmował 10 pytań z algebry. Uczestników podzielono na dwie grupy, jedna znalazła się w pomieszczeniu, w którym unosił się zapach kawy, a druga została przebadana w miejscu bez żadnego zapachu. Okazało się, że osoby z pierwszej grupy uzyskały o wiele lepsze wyniki.

W innym teście dwieście osób miało określić, w jakim pokoju czują się pełni werwy i najbardziej chętni do działania - w takim, w którym pachniało kawą, unosiła się woń , lub też nie dało się wyczuć żadnego . Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że w pomieszczeniu „kawowym" czuli, że mogą podjąć wysiłek intelektualny.

Jak uważają badacze, zapach kawy może zwiększać naszą poduktywność ze względu na jego wpływ na mózg, ale część takiego efektu prawdopodobnie pochodzi stąd, że nasze oczekiwania są właśnie takie, tj. działa autosugestia, gdy sądzimy, że pod wpływem zapachu kawy nasza wydajność intelektualna wzrasta.

Według autorów, ustalenia mogą mieć ważne zastosowania. Przykładowo, aromat kawy w miejscu pracy mógłby zwiększać .

Wyniki badań są dostępne w Journal of Environmental Psychology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy