Strona głównaStyl życiaJak zapachy pomagają pamiętać

Jak zapachy pomagają pamiętać

Zapach ma wpływ na zapamiętywanie. Zmysły mają istotne znaczenie dla procesu zapamiętywania i uaktualniania wspomnień. Jak u Prousta - smak magdalenek wywołał u niego określone reminescencje - tak określony aromat też nie pozostaje bez znaczenia dla pamięci.
Jak zapachy pomagają pamiętać

Zmysły a wspomnienia

Jak wynika z badań uczonych z Ruhr-Universität w Bochum, kora gruszkowata (łac. cortex piriformis) - obszar mózgu odpowiedzialny za bodźce węchowe - może wpływać na zdolność do przechowywania wspomnień.

Badacze chcieli sprawdzić, jak zapachy wpływają na formowanie się , więc sztucznie wywołali więc odczuwanie określonej woni w mózgach myszy poprzez stymulowanie kory gruszkowatej impulsami elektrycznymi. Okazało się, że hipokamp (region mózgu, w którym powstają wspomnienia długoterminowe) reaguje na aktywność kory gruszkowatej.

Wyniki potwierdzają, że kora gruszkowata ma pewien określony udział w przetwarzaniu i kodowaniu informacji hipokampowych. Proces ten może leżeć u podstaw roli węchowych wskazówek w odzyskiwaniu wspomnień zależnych od hipokampa.

Pamięć a wiek

Nowe neurony rozwijają się przez całe życie, ale nasze mózgi osiągają maksymalną wielkość niedługo po skończeniu dwudziestu lat. Potem, na szczęście bardzo wolno, zaczynają zmniejszać swoją objętość. Przepływ krwi do mózgu także słabnie wraz z czasem. Jednak badania pokazują bezsprzecznie, że mózg jest zdolny do uczenia się i przyswajania nowych faktów oraz umiejętności przez całe życie, szczególnie zaś jest to widoczne u ludzi stawiających sobie regularne wyzwania intelektualne.

Chociaż istnieją ogromne różnice między poszczególnymi osobami, ogólnie można powiedzić, że niektóre ulegają ciągłej poprawie pomimo upływu lat, niektóre są stałe, a niektóre słabną.

Przykładowo, pamięć semantyczna jest wzmacniana przez całe życie. Jest to rodzaj pamięci odpowiedzalny za zdolność przywołania pojęć i ogólnych faktów, które nie są związane z konkretnymi doświadczeniami. Przykładowo, obejmuje ona ogólne prawa, wzory, reguły gramatyczne, słownictwo, etc. Co więcej, bez zmian pozostaje pamięć proceduralna, czyli związana z pamiętaniem o sposobie wykonywania czynności. Osłabieniu zaś ulega pamięć epizodyczna, tj. przechowująca epizody z życia danej osoby, czyli odpowiadająca np. za to, że pamiętamy gdzie zaparkowaliśmy samochód, czy o której godzinie umówiliśmy się na .

Na temat badań można przeczytać w magazynie Cerebral Cortex.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy