Strona głównaStyl życiaJak zaplanować własny pogrzeb

Jak zaplanować własny pogrzeb

Coraz więcej osób chce znaleźć zarówno emocjonalne, jak i finansowe bezpieczeństwo w związku z wydarzeniem, które odbędzie się już bez ich świadomego udziału - swojego pogrzebu.
Jak zaplanować własny pogrzeb Dotychczas dość powszechne bywało wykupywanie przez osoby starsze miejsc na cmentarzu. Niektórzy stawiali nawet pomniki ze swoim imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia zostawiając wolne miejsce na umieszczenie daty śmierci. Dziś planowanie własnego pogrzebu jest bardziej skomplikowane, bo i ten „rynek" rozwinął się oferując coraz to nowe produkty i usługi.

Jedni żyją według powiedzenia „po mnie choćby potop", inni planują niemal każdy element swojego życia, a nawet formę ostatniego pożegnania.

Jakkolwiek rodzinie trudno jest odbywać rozmowy o śmierci, jeśli oczekuje się określonego rodzaju pogrzebu, niezbędne są pewne decyzje i ustalenia. Jednym ze sposobów rozwiązania problemu planowania bez uczucia przytłoczenia jest podział tego trudnego procesu planowania na drobniejsze kroki.

Przede wszystkim trzeba zdecydować czy uroczystość ma być tradycyjna, czy oryginalna, standardowa czy maksymalnie spersonalizowana. W tym celu więc należy określić formę spoczynku - pochówek bądź kremację. W pierwszym przypadku można rozważyć zakup działki cmentarnej z wyprzedzeniem. W drugim i tak pozostaje kwestia przechowywania prochów, także związana z pewnymi kosztami; miejscem ich złożenia może być mauzoleum lub kolumbarium. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, ta drga forma ostatniego pożegnania jest znacząco tańsza.

Nie bez znaczenia jest wybór . Często rodzina robi to „z automatu", ale i tu panuje konkurencja. Warto więc porównać dostępne opcje oraz jakość świadczonych usług. Odpowiedni dostawca usług pogrzebowych to większa pewność, że twoje życzenia zostaną spełnione i nie będziesz odczuwać dyskomfortu przy zadawaniu pytań oraz dokonywaniu wyborów.

Pozostaje też kwestia finansów. Zasiłek pogrzebowy wystarcza na pochówek jedynie wówczas, gdy zamówi się jedynie to, co niezbędne i najtańsze. Kolejny, niemały wydatek jest związany z postawieniem nagrobka. Dlatego coraz popularniejsze są tzw. ubezpieczenia pogrzebowe, czyli ubezpieczenie na życie, które ma pokryć koszty godnego pochówku. Do ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe dodają możliwość zaplanowania własnego pogrzebu: wybór trumny, sposobu i miejsca spoczynku. na życzenie klienta eksperci szacują koszty wybranej formy pogrzebu, co umożliwia wybór adekwatnej kwoty ubezpieczenia.

Od 1 marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4.000 zł. Przed tą datą zasiłek wynosił 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy