Strona głównaStyl życiaJak zdrowo się starzeć? Trzeba w to wierzyć

Jak zdrowo się starzeć? Trzeba w to wierzyć

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie pozostać zdrową, aktywną osobą na starość, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że tak właśnie będzie - obiecują uczeni z Oregon State University. Sposób myślenia o tym, jacy będziemy w podeszłym wieku, pozwala przewidzieć, jak dokładnie będziemy się wówczas mieli
Jak zdrowo się starzeć? Trzeba w to wierzyć
Wcześniejsze badania nad starzeniem się pokazały, że sposób myślenia o sobie w wieku 50 lat pozwalał przewidzieć szeroki zakres przyszłych czynników zdrowia do 40 lat później, obejmowało to: ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, poziom , poziom woli życia, prawdopodobieństwo hospitalizacji, a nawet zagrożenie śmiercią w danym okresie. Obliczono, że ludzie, którzy pozytywnie oceniają przyszłe starzenie się w wieku 50 lat, żyją średnio 7,5 roku dłużej niż pozostali.

Samoocena dotycząca starzenia się ma związek z tak wieloma poważnymi skutkami zdrowotnymi, więc chciano sprawdzić, co wpływa na te opinie. Wzięto pod uwagę głównie dwa czynniki: postrzegana przez daną osobę zdolność do stania się tym, kim chce być w przyszłości; i optymizm jako cechę osobowości.

Zgodnie z przewidywaniami, okazało się, że wyższy optymizm miał związek z bardziej pozytywnym postrzeganiem samego siebie starzenia się. Poczucie własnej skuteczności również było istotnie związane z samooceną .

Gerontolodzy zwracają uwagę, że głównym czynnikiem wpływającym na to, jak ludzie postrzegają swoje starzenie się, jest internalizacja stereotypów dotyczących osób starszych. Przykładami takich są założenia, że seniorzy są złymi kierowcami, mają problemy z pamięcią lub nie są już w stanie podejmować .
Już dzieci w wieku 4 lat znają negatywne stereotypy na temat osób starszych. Gdy dożyjesz starości, z dużym prawdopodobieństwem w końcu te niesprawiedliwe oceny dotrą do ciebie - mówi gerontolog Karen Hooker.
Wspomniane stereotypy utrwalają się za każdym razem, gdy np. starsza osoba zapomina o czymś i żartuje: „starość nie radość". Jednak naukowcy twierdzą, że te wzorce myślowe mogą wyrządzić prawdziwą szkodę. Ludzie muszą zdawać sobie sprawę, że pewne negatywne konsekwencje zdrowotne w późniejszym życiu mogą nie mieć biologicznego podłoża. Umysł i ciało są ze sobą połączone. Jeśli ktoś wierzy, że te złe rzeczy się wydarzą, z czasem może to osłabić chęć, a nawet i zdolność do angażowania się w aktywności prozdrowotne, które pozwolą zachować tak dobre zdrowie, jak to tylko możliwe.

Sposobem na złagodzenie tych negatywnych stereotypów dotyczących starzenia się jest promowanie relacji międzypokoleniowych, aby młodsze osoby mogły widzieć, jak starsi cieszą się szczęśliwym, zdrowym życiem. - Im więcej przebywasz wśród starszych ludzi, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, że starość nie jest taka zła. Pewne rzeczy seniorzy robią lepiej niż młodzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy