Strona głównaStyl życiaJak znaleźć czas, gdy nie ma czasu?

Jak znaleźć czas, gdy nie ma czasu?

Badania pokazują, że co piąty pracujący Polak traci na dojazdy do pracy nawet do 40 godzin miesięcznie. Cenne minuty tracimy też w kolejkach do kasy w sklepie czy w poczekalni u lekarza. To jednak momenty, które wcale nie muszą być zmarnowane. Czas na to, by ten czas doskonale wykorzystywać. Jak go znaleźć?
Jak znaleźć czas, gdy nie ma czasu? [Fot. bnorbert3 - Fotolia.com] Życie w ciągłym pędzie, brak chwili dla bliskich, na realizowanie własnych pasji, które ciągle są odkładane „na potem”. Tak zwykle wygląda tzw. proza życia. Brak czasu na to, co uważamy za naprawdę ważne, najczęściej tłumaczymy zapracowaniem i licznymi obowiązkami, które wykonujemy każdego dnia. Tymczasem powodem zabiegania jest najczęściej brak dobrej organizacji poświęcanie energii na sprawy mało istotne.

Wszystko przez te „internety”

Największym pożeraczem czasu jest z pewnością Internet. Według tegorocznych badań Gemius/BPI, Polacy spędzają w nim średnio 2 godziny i 6 minut dziennie. W dodatku, z roku na rok czas ten się wydłuża. Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że popularne czy Instagram to miejsca, w które zaglądamy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy na dobę. Wielu z nas ma też nawyk sprawdzania swojej poczty elektronicznej (dostępnej w telefonie) choćby co kwadrans. Z kolei inni tak bardzo chcą być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, że co kilkanaście minut odświeżają strony portali informacyjnych. Ogromnym pożeraczem czasu jest wciąż telewizja. Na jej oglądanie statystyczny Polak poświęca ponad 4,5 godziny dziennie. I tak mijają nam cenne minuty.

Jednak o ile możemy ograniczyć chwile spędzane przed różnego rodzaju ekranami, o tyle trudno wyeliminować dojazdy do pracy, codzienne zakupy czy wizyty w urzędach lub u lekarzy. Stąd też dużo czasu tracimy w korkach, na przystankach tramwajowych i autobusowych, w kolejkach do kasy w czy wszelkiego rodzaju poczekalniach. Tymczasem godziny te wcale nie muszą być stracone. Możemy je bardzo efektywnie i całkiem miło wykorzystać.

Minuty znalezione na przystanku

Często narzekamy, że brakuje nam czasu na czytanie, a książki, które chcemy przeczytać odkładamy na wakacje. Okazuje się, że jest na to sposób. Wystarczy zawsze mieć zawsze przy sobie aktualnie czytaną książkę lub książki, żeby móc po nie sięgnąć dosłownie w każdej chwili. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi niewielkich rozmiarów . Kształtem i wagą przypomina tak dobrze znaną nam tabliczkę czekolady. Jest niewielki, bardzo poręczny i można mieć go zawsze przy sobie, bo zmieści się nawet do małej torebki lub kieszeni marynarki. W dodatku zapamiętuje stronę, na której ostatnio skończyliśmy czytanie. Dzięki temu kwadrans spędzony na przystanku w oczekiwaniu na tramwaj, długie minuty w korku czy też kolejka w sklepie mogą stać się doskonałym momentem, aby sięgnąć po lekturę i nienajlepszy moment dnia zmienić w wielką przyjemność. Wykorzystując w ten sposób choćby 20 minut dziennie i licząc, że jedną stronę czytamy w około minutę, w ciągu miesiąca możemy przeczytać nawet 2 książki. Wybrane czytniki umożliwiają instalację aplikacji uzupełniających, takich jak np. słownik czy mapy, co maksymalnie usprawnia efektywne przyswajanie informacji. Z kolei w trakcie jazdy na rowerze lub samochodem, kiedy nasz wzrok skupiamy na drodze, dobrym pomysłem jest .

Angielski w korku zamiast korków z angielskiego

Czas spędzany w aucie podczas codziennego przebijania się przez miasto można konstruktywnie wykorzystać. To świetny moment np. na lekcje angielskiego. Wystarczy, zamiast słuchać wciąż tych samych piosenek i reklam płynących z radia, włożyć do odtwarzacza płytę z lekcjami języka. Z pewnością efekty będą widoczne w krótkim czasie. W końcu przy nauce języka nic nie liczy się tak bardzo jak systematyczność.

Tak naprawdę tylko od nas zależy jak wykorzystamy nasz dzień. Jeśli jednak marnowany dotąd czas przeznaczymy na rzeczy konstruktywne, z pewnością da nam to nie tylko dużą satysfakcję, ale też więcej radości z życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy