Strona głównaStyl życiaJak zrealizować postanowienia noworoczne?

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Rzucenie palenia i schudnięcie – to najczęstsze postanowienia noworoczne podejmowane przez Polaków. Psycholog podpowiada, co zrobić, aby zwiększyć szanse na realizację swoich planów.
Jak zrealizować postanowienia noworoczne? [© Marco2811 - Fotolia.com]

Przełom roku to dobry okres na podejmowanie decyzji o zmianach. Wydaje nam się, że to czas magiczny – kończy się coś starego, na co nie mamy już wpływu, a zaczyna nowe, na które oddziaływać możemy. Poza tym towarzyszą nam jeszcze pozytywne i dobra energia ze świąt. Łatwiej jest wtedy uwierzyć w zmiany.

Sama wiara jednak nie wystarczy. Aby nasze postanowienia mogły zostać zrealizowane, przede wszystkim należy je dobrze zaplanować.

- Zmiana bez przygotowania ma nikłą szansę sukcesu – mówi Mariola Piotrowicz, psycholog z Centrum Psychoterapii Kucewicz&Piotrowicz. Dlatego trzeba wiedzieć, co chce się osiągnąć, i mieć konkretny plan działania. Nasze postanowienia powinny być skonkretyzowane. Jak uważa ekspertka, samo powiedzenie sobie, że np. będziemy się zdrowo odżywiać, nic nie da. Należy ustalić szczegóły, przykładowo, że zamiast ciastek będziemy sięgać po banany, a zamiast czekolady – po jabłka.

Istotne jest, aby ze swoimi się nie kryć. Zapiszmy je sobie na kartce i rozpowiadajmy o nich swoim przyjaciołom i znajomym. Będą nas oni dopingować i mobilizować. Z ich wsparciem na pewno łatwiej osiągniemy sukces. Nie mniej cenna może okazać się pomoc psychologów i innych specjalistów (np. dietetyków, jeśli chcemy ). Samemu, bez niczyjej pomocy, bardzo trudno o wytrwanie w swoich postanowieniach i dokonanie zmian.

Musimy wreszcie zadbać o swoją motywację. Zastanówmy się, czego oczekujemy od siebie i wyznaczmy sobie realny cel rozbity na konkretne ramy czasowe. Kiedy uda nam się go osiągnąć, nasza determinacja powinna wzrosnąć. Należy też wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie oprócz sukcesów przydarzą nam się również porażki i trzeba być na nie przygotowanym. Jeśli coś nie do końca nam wyjdzie, starajmy się tego nie rozpamiętywać, tylko pomyślmy o tym, co już zrobiliśmy. Jak zaznacza Mariola Piotrowicz, nie wolno się ganić, ale należy się wzmacniać.




Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy