Strona głównaStyl życiaJak życiowe zmiany wpływają na aktywność fizyczną

Jak życiowe zmiany wpływają na aktywność fizyczną

Badacze z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii zauważyli, że zmiany życiowe wpływają na poziom aktywności fizycznej człowieka. Narodziny dzieci, zmiana miejsca zamieszkania, stanu cywilnego i miejsca pracy wpływają na dzienną liczbę kroków kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet posiadanie dzieci, praca oraz przeprowadzka z miasta na wieś zmniejsza codzienny wysiłek fizyczny.
Jak życiowe zmiany wpływają na aktywność fizyczną [fot. PixxlTeufel from Pixabay]
Jednym z istotnych czynników, jeśli chodzi o ilość wykonywanych kroków wśród kobiet, jest urodzenie dziecka. Wraz z rozwojem potomstwa zaś panie zaczynają więcej się ruszać. Jeśli chodzi o mężczyzn, takie zależności nie zauważono. Co więcej, zbadano również wpływ miejsca zamieszkania i jego zmiany. Przeprowadzka z miasta na wieś zmniejszyła ogólną liczbę kroków i codzienną aktywność kobiet, podobnie, nie zaobserwowano tego związku u mężczyzn. Ustalono jednak, że panowie mieszkający w obszarach wiejskich wykonywali mniej kroków niż mężczyźni mieszkający na stałe w mieście.

Poziom wysiłku zależał też od aktywności zawodowej. Praca nadaje rytm dnia, a to może wpływać na przykład na podejmowanie . Odnotowano istotne zmiany w ilości wykonywanych kroków w przypadku nowego zatrudnienia. Nie bez znaczenia dla długości codziennego miała też zmiana stanu cywilnego.

Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia jest dobrze znane. Okazuje się, że znaczący wpływ na jej długość mają życiowe zmiany. Eksperci wskazują, że dobrze jest podejmować regularnie wysiłek fizyczny i nie trzeba specjalnie planować na to czasu. - Kroki mogą się kumulować w ciągu dnia, jeśli tylko na to pozwolimy. Aby zwiększyć ich liczbę, nie jest konieczne ćwiczenie każdego dnia. Zamiast tego, warto zwrócić uwagę na codzienne wybory i na przykład wybrać pójście schodami zamiast jazdy windą lub do sklepu zamiast jazdy samochodem - mówią uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy