Strona głównaStyl życiaJaka choinka - lepsza sztuczna czy żywa?

Jaka choinka - lepsza sztuczna czy żywa?

Co roku przed Bożym Narodzeniem toczy się gorąca debata na temat tego, co jest lepszym (bardziej ekologicznym, ekonomicznym, etc.) wyborem - żywa czy sztuczna choinka. Po której stronie ty stoisz?
Jaka choinka - lepsza sztuczna czy żywa? [© arinahabich - Fotolia.com] Zwolennicy sztucznych choinek zarzucają miłośnikom tych naturalnych wycinanie drzewek na Święta i ich niszczenie. Druga strona twierdzi, że to niemożliwe, by plastikowa alternatywa była ekologiczna, a odpowiednie metody uprawy czynią wybór prawdziwych roślin przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Z licznych badań jednoznacznie wynika, że dla środowiska naturalnego, chyba że jedną sztuczną choinkę ozdabia się przez dwie dekady - tymczasem "żywotność" drzewka z PCV w naszych domach to około 6 lat. Jeśli jednak sztuczna choinka przetrwa dwadzieścia lat, a zakup żywej wymaga korzystania z samochodu, to plastikowa staje się wyborem bardziej przyjaznym dla środowiska.

Istnieje wiele korzyści z prawdziwych choinek. Jeden ich akr daje tyle tlenu, ile codziennie potrzeba 18 osobom. Drzewka pochłaniają dwutlenek węgla i są całkowicie biodegradowalne. Sztuczne drzewa nie ulegają biodegradacji, ich proces produkcyjny wymaga dużych ilości paliw kopalnych, a wreszcie kończą na wysypiskach. Poza tym, ponieważ mowa tu o światowym rynku, ich sprzedaż często wiąże się z długim szkodliwym dla środowiska transportem.

Poza ekologicznymi jednak, w dyskusji przywołuje się też inne argumenty. Przykładowo, nabycie plastikowej to jednorazowy wydatek ponoszony raz na kilka lub nawet więcej lat. Poza tym nie trzeba też o tym zakupie corocznie pamiętać i poświęcać nań czas - wystarczy znieść choinkę ze strychu, czy wziąć z piwnicy i problem z głowy.

Zwolennicy sztucznych choinek dodają jeszcze, że nie trzeba o nie specjalnie dbać i zawsze dobrze wyglądają, podczas gdy świeże drzewka łatwo tracą igły i szybko tracą ładny wygląd. Adwersarze z kolei wskazują, że świerk czy jodła dają niepowtarzalny zapach i stanowią ważny element świątecznej atmosfery.

Wszyscy, którzy zdecydują się na , powinni pamiętać, że dbałość o nią wymaga:
  • umieszczenia jej z dala od źródeł ciepła, takich jak kominki czy kaloryfery
  • odpowiednio częstego podlewania (w przypadku choinki ciętej - postawienia jej w specjalnym stojaku z wodą)
  • stosowania światełek LED, które się nie nagrzewają i nie wysuszają dodatkowo rośliny
  • utrzymywania w danym pomieszczeniu odpowiedniej temperatury, najlepiej do dwudziestu stopni Celsjusza
W przypadku wyboru sztucznego drzewka ważne jest, zeby kupować tylko takie, które podlegają recyyclingowi i rzeeczywiście założyć sobie wieloletnie używanie drzewka - dlatego lepiej zainwestować w choinkę lepszej jakości, bardziej trwałą i nie deformującą się w wyniku kolejnych złożeń i rozłożeń.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X