Strona głównaStyl życiaJakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Treningi aerobowe

Jakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Treningi aerobowe

Od dawna wiemy, że regularny wysiłek fizyczny jest dobry zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Wszystko dlatego, że poprawia stan układu krwionośnego i odżywianie wszystkich tkanek ciała.
Jakie ćwiczenia są najlepsze dla mózgu? Treningi aerobowe [Fot. Kzenon - Fotolia.com]
Jak wykazano, najlepsza aktywność dla naszego układu nerwowego i mózgu to ta aerobowa. Okazuje się, że długotrwałe treningi tlenowe mogą sprzyjać wzrostowi nowych komórek mózgowych, także w starszym wieku.

Uczeni z Columbia University oraz z University of Miami w ramach pięcioletnich badań zestawili skany mózgu i wyniki testów sprawdzających oraz umiejętności myślenia niemal 900 seniorów. Okazało się, że ci, którzy podejmowali mało wymagający wysiłek fizyczny, odznaczali się silniejszym spadkiem możliwości poznawczych niż osoby wykonujące ćwiczenia o dużej intensywności, takie jak bieganie czy treningi .

Zaobserwowane różnice były bardzo znaczące - mniej więcej takie, jak w przypadku ludzi o dziesięcioletniej różnicy wieku. Co ważne, tak istotne odmienności poziomu możliwości poznawczych pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ prace mózgu, w tym nadwagi, stanu zdrowia mózgu, , palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Skąd ten efekt? Na pewno nie bez znaczenia jest silna poprawa krążenia krwi u osób, które intensywnie ćwiczą. To jednak nie wszystko, wcześniejsze testy wykazały, że regularne treningi biegowe (także takie o umiarkowanym tempie) miały związek ze wzrastaniem nowych komórek mózgowych, także u ludzi już nie najmłodszych.

(mild cognitive impairment, MCI) to zaburzenie neurologiczne występujące u starszych osób i obejmujące upośledzenie funkcji poznawczych, które prowadzi do pewnego (niewielkiego) upośledzenia w zakresie wykonywania czynności codziennego życia. MCI mogą wystąpić jako etap przejściowy między normalnym procesem starzenia się i .

O badaniach napisano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy