Strona głównaStyl życiaJedz ryby. Przedłużysz sobie życie

Jedz ryby. Przedłużysz sobie życie

Koniecznie dołącz ryby do swojego menu. Dzięki temu będziesz mógł/mogła liczyć na dłuższe życie.
Jedz ryby. Przedłużysz sobie życie [Fot. M.studio - Fotolia.com]
Jadłospis bogaty w daje większe szanse na przedłużenie życia. Wszystko dlatego, że chroni on przed wieloma chorobami skutkującymi przedwczesną śmiercią. Ryby i inne produkty z zawartością mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, raka, i .

Uczeni z Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou w Chinach przez 16 lat monitorowali stan zdrowia oraz sposób odżywiania się ponad 420 tysięcy kobiet i mężczyzn. Okazało się, że ci, którzy jedli najwięcej ryb oraz innych produktów z zawartością omega-3, mieli najniższe ryzyko śmierci z różnych przyczyn w podanym okresie.

Jeśli chodzi o mężczyzn, ci o największej ilości ryb w menu, odznaczali się o średnio 9 proc. niższym ryzykiem śmierci w ciągu badanego okresu. Szczegółowo rzecz ujmując, mieli o 10 proc. niższe prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób serca, o 6 proc. w wyniku raka, o 20 proc. w wyniku chorób oddechowych oraz o 37 proc. w efekcie chorób przewlekłych wątroby. Jeśli chodzi z kolei o kobiety, te, które często jadły ryby, mogły liczyć na przeciętnie o 8 proc. niższe ryzyko śmierci. Dokładniej natomiast: panie te miały o 10 proc. niższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu oraz o 38 proc. z powodu .

Jak wskazują autorzy badań, istotne znaczenie miał także sposób przyrządzania ryb - w wersji smażonej nie przyniosły korzyści mężczyznom, a dla kobiet były wręcz szkodliwe. Najlepiej jest ryby gotować lub piec.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Internal Medicine

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy