Strona głównaStyl życiaJedzenie powoduje wydzielanie się endorfin, dlatego niektórzy się przejadają

Jedzenie powoduje wydzielanie się endorfin, dlatego niektórzy się przejadają

Jedzenie stymuluje endogenny układ opioidowy mózgu, który odpowiada za sygnały przyjemności i sytości.
Jedzenie powoduje wydzielanie się endorfin, dlatego niektórzy się przejadają [fot.  Rebecca Humann from Pixabay] Jedzenie prowadzi do uwalniania opioidów w mózgu, z dużym prawdopodobieństwem sygnalizując uczucie sytości i .
Raczenie się ulubioną pizzą wywoływało istotny wzrost przyjemnych odczuć, podczas gdy spożycie kalorycznego napoju odżywczego już nie. Jednak oba rodzaje posiłków powodowały uwalnianie endogennych opioidów w mózgu.

Opioidy kojarzą się z przyjemnością i euforią. Jak pokazały badania, po zjedzeniu pizzy w mózgu uwalniana jest znaczna ilość tych hormonów i, co zaskakujące, jeszcze więcej tych związków odnotowano po zaserwowaniu bezsmakowego odżywczego napoju. Nasilenie uwalniania się opioidów było niezależne od przyjemności związanej z jedzeniem. Według uczonych, prawdopodobnie endogenny układ opioidowy reguluje zarówno uczucie przyjemności, jak i .

- Układ opioidowy reguluje odżywianie i , a już wcześniej ustalono, że jego dysfunkcje są cechą charakterystyczną chorobliwej . Wyniki sugerują, że przejadanie się może stale nadmiernie stymulować układ opioidowy, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju otyłości. Odkrycia otwierają nowe możliwości leczenia zaburzeń odżywiania i nadmiernej wagi - mówi profesor Lauri Nummenmaa z Turku PET Centre.

- Z zaskoczeniem odkryliśmy, że endorfiny uwalniają się w całym mózgu i że większy wpływ miał na to napój odżywczy. Daje to nadzieję na znalezienie sposobów odkrycie czynników uzależnienia, otyłości i zaburzeń odżywiania - zauważa dr Jetro Tuulari, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy