Strona głównaStyl życiaJemy nie tylko, by zaspokoić głód. Oto inne przyczyny

Jemy nie tylko, by zaspokoić głód. Oto inne przyczyny

Choć może się to wydawać dziwne, odczuwanie głodu to tylko jeden z powodów, dla których sięgamy po jedzenie. Tymczasem ich lista jest dłuższa, a gdy się nasilają czy powtarzają, mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania czy problemów z wagą. Dowiedz się, dlaczego np. jesz więcej lub częściej niż potrzebujesz.
Jemy nie tylko, by zaspokoić głód. Oto inne przyczyny [© goodluz - Fotolia.com] Główny mechanizm biologiczny leżący u podstaw jedzenia jest ściśle związana z przyjemnością. Ponieważ żywność jest niezbędna do przetrwania, chęć sięgnięcia po jedzenie, zwłaszcza gdy jest się , z natury jest wzmacniana. Takie wzmocnienie jednak może być spowodowane nie tylko deficytem kalorii. Dlatego nadal jemy nawet, gdy już jesteśmy nasyceni i nierzadko wybieramy to, co nam najbardziej smakuje, a niekoniecznie jest najbardziej odżywcze. Jeśli poznasz przyczyny, dla których serwujesz sobie przekąski i dania częściej niż potrzeba, łatwiej ci będzie to ograniczyć.
Poza odczuwaniem głodu, sięgamy po jedzenie ze względu na:

; wielu ludzi go „zajada"; kiedy jesteśmy zdenerwowani czy niespokojni, bezwiednie szukamy czegoś do jedzenia, bo to daje pewną ulgę. Poieważ jedzenie jest przyjemne, a ludzie naturalnie szukają przyjemności, gdy odczuwają przykrość, chcą natychmiast to zmienić, organizm daje wówczas znak, że przydałaby się jakaś przekąska. Nierzadko szukamy czegoś do zjedzenia tylko po to, żeby się lepiej poczuć.

Czynniki środowiskowe; organizm jest nauczony określonych reakcji na różne bodźce, dlatego gdy czujemy zapach ciasta czy pieczonego kurczaka lub widzimy ładnie udekorowane babeczki, nawet jeśli nie jesteśmy głodni, stajemy się skłonni do ich spróbowania.

Kultura. Spotkania rodzinne, towarzyskie i biznesowe odbywają się zwykle przy stole - domowym czy restauracyjnym. Możemy więc nie mieć apetytu, ale zamawiamy coś do jedzenia, bo „tak wypada". Przyjęło się, że należy dołączyć do posiłku bedąc w towarzystwie.

Przyzwyczajenie. Jeśli rutynowo w czwartki o 14 zamawiamy placki po węgiersku, a do niedzielnej kawy jemy sernik, to nie widzimy powodu, by to zmieniać. Consuetudo altera natura (łac. przyzwyczajenie jest drugą naturą), dlatego trudno nam to zmienić.

. Podobno można uzleżnić się niemal od wszystkiego, a bez wątpienia dotyczy to jedzenia. Przeprowadzono badania, z których wynika, że cukier może być tak uzależniający jak twarde narkotyki. Jeśli więc często na naszym stole słodkie produkty, z dużym prawdopodobieństwem po kilku dniach ich niejedzenia.

Nagroda. Skoro jedzenie to przyjemność, chętnie się nim nagradzamy. Ileż to razy można usłyszeć, że skoro coś się udało czy wykonany został , można sobie w nagrodę pofolgować dietetycznie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy