Strona głównaStyl życiaJesienna zmiana czasu. Przedostatnia?

Jesienna zmiana czasu. Przedostatnia?

W niedzielę, 28 października 2018 r. o godzinie 3.00 przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 2.00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego. Zegary przestawia się w około 70 krajach na całym świecie, jednak w ostatnich latach zmina czasu budzi coraz większe kontrowersje.
Jesienna zmiana czasu Zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.

Na pomysł przestawiania zegarów wpadli w 1916 roku Niemcy, nasi zachodni sąsiedzi doszli bowiem do wniosku, że w ten sposób da się zaoszczędzić energię. Jako że trwała wówczas I wojna światowa i niemiecka okupacja części Francji, stąd też zarządzenie o zmianie czasu zaczęło obowiązywać również nad Loarą. Po wojnie Francuzi wrócili do starego sposobu i jeden czas obowiązywał przez cały rok.

Jednak niemiecki „wynalazek” podchwycili Brytyjczycy oraz Amerykanie – czas letni zaczął obowiązywać w tych krajach od ostatniej niedzieli marca. W ostatnią niedzielę października natomiast cofano wskazówki o godzinę, co oznaczało początek czasu zimowego.

W naszym kraju pierwsze wielkie przestawianie zegarów odbyło się w okresie międzywojennym. Dziś czas „przesuwa się” w całej Unii Europejskiej w tym samym dniu. W sumie w około 70 krajach na całym świecie zostaną dziś przestawione wskazówki.

Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Po co nam takie kłopotliwe zabiegi? U źródeł pomysłu zmiany czasu leżały - jak wspomniano - oszczędności energii. Obecnie nie ma zgody co do opłacalności stosowania czasu letniego – między innymi z uwagi na zmieniające się zużycie prądu każdego roku oraz zmiany zużycia prądu zależnie od pogody a także upowszechnienie się różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. W Polsce następuje jedynie przesunięcie godzin szczytu zużycia prądu. Według wielu osób przeciwko zmianom czasu przemawiają także względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, lub brakiem oszczędności energii.

COraz częściej wskazuje się, że zmiana czasu powoduje więcej strat niż korzyści. Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest męcząca i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie.

Europejczycy nie chcą przestawiać zegarów

Niedawno przeprowadzone wskazaly, że 84 proc. Europejczyków chce zniesienia przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Moliwe zatem, że (w zależności od tego, którą ostatecznie strefę czsową wybierzemy) w Polsce mamy do czynienia przedostatnią (lub nawet ostatnią) zmianą czasu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy