Strona głównaStyl życiaJeśli czujesz się młodo, twój mózg wolniej się starzeje

Jeśli czujesz się młodo, twój mózg wolniej się starzeje

Wszyscy się starzeją, nie każdy jednak czuje się na swój wiek. Okazuje się, że subiektywne odczucia co do ilości lat, mogą odzwierciedlać starzenie się mózgu. Korzystając ze skanów mózgu MRI, odkryto, że seniorzy, którzy czują się młodziej niż wynika to z ich metrykalnego wieku mają mniej oznak starzenia się mózgu w porównaniu z tymi, którzy czują się na swój wiek lub starzej.
Jeśli czujesz się młodo, twój mózg wolniej się starzeje
Zazwyczaj myślimy o starzeniu się jako o stałym procesie, w którym nasze organizmy i umysły się zmieniają. Jednakże upływ lat na każdego oddziałuje inaczej. To, , co określa się naszym subiektywnym wiekiem, również różni się w zależności od ludzi.

Okazuje się, że subiektywny wiek nie jest tylko uczuciem lub nastawieniem, ale też odzwierciedla to, w jaki sposób nasze ciała faktycznie się starzeją.

- Dlaczego niektórzy ludzie czują się młodsi lub starsi niż ich prawdziwy wiek? Częściowo odpowiadają za to pewnie stany depresyjne, różnice osobowości lub zdrowie fizyczne. Jednak nie przeanalizowano dotychczas procesów jako możliwej przyczyny różnic w subiektywnym wieku - mówi dr Jeanyung Chey z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego.

Przeprowadzono badanie rezonansem magnetycznym mózgów kilkudziesięciu zdrowych osób w wieku 59 - 84 lata i przyjrzano się objętości istoty szarej w różnych obszarach mózgu. Uczestnicy wypełnili również ankietę, która zawierała pytania dotyczące tego, czy czuli się starsi czy młodsi niż ich metrykalny wiek, oraz pozwoliła ocenić zdolności poznawcze i postrzeganie stanu zdrowia.

Osoby, które czuły się młodsze niż wskazywał wiek metrykalny, częściej osiągały wyższe wyniki w testach pamięci i sądziły, że ich zdrowie jest lepsze oraz rzadziej miały objawy . Co ważne, ludzie, którzy czuli się młodsi, cechowali się zwiększoną objętością istoty szarej w kluczowych obszarach mózgu.

- Odkryliśmy, że mózgi ludzi, którzy czują się młodziej, cechują się strukturami młodszego mózgu niż wynikałoby to z wieku. Co istotne, ta różnica pozostawała znacząca, nawet jeśli uwzględniono inne możliwe czynniki, w tym osobowość, subiektywną ocenę zdrowia, objawy depresji lub funkcje poznawcze - mówi dr Chey.

Jak uważają badacze, być może dzieje się tak, że, którzy czują się starsi, mogą wyczuwać proces starzenia się mózgu, ponieważ zmniejszenie istoty szarej może utrudnić zadania poznawcze. Nie wiadomo jednak, czy w istocie określone cechy mózgu są bezpośrednio odpowiedzialne za subiektywny wiek.

Jedną z możliwości jest też to, że osoby, które czują się młodsze, częściej prowadzą bardziej aktywne fizycznie i emocjonalnie życie, co może odpowiadać za lepsze zdrowie mózgu. W przypadku tych, którzy czują się starsi, może być odwrotnie.

- Jeśli ktoś czuje się starszy niż jego wiek, może to oznaczać, że powinien ocenić swój styl życia, nawyki i działania, które mogą sprzyjać starzeniu się mózgu i zmienić je, by lepiej o siebie zadbać - uważa dr Chey.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy