Strona głównaStyl życiaJeśli twoja mama dlugo żyła, ty też masz na szanse na długowieczność (dotyczy kobiet)

Jeśli twoja mama dlugo żyła, ty też masz na szanse na długowieczność (dotyczy kobiet)

Jeśli jesteś córką kobiety, która osiągnęła długowieczność, ty też masz na to duże szanse – wynika z nowych badań.
Jeśli twoja mama dlugo żyła, ty też masz na szanse na długowieczność (dotyczy kobiet) [Fot. silentalex88 - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali dane około 22 tysięcy kobiet i odkryli, że panie, których matki dożywały 90 lat, miały o 25 proc. wyższe szanse na osiągnięcie takiego wieku niż kobiety, których mamy zmarły wcześniej. To nie wszystko, wiek matki jest też dobrym predyktorem jakości życia w sędziwych latach - matki oznaczała o wiele wyższe szanse na jesień życia wolną od takich problemów ze zdrowiem, jak: , , cukrzyca, czy nowotwór.

Jeszcze silniejszym wskaźnikiem szans na długowieczność był imponujący wiek obojga rodziców. Jeśli zarówno mama, jak i tata dożyli 90-tki, ich córki wykazywały o 38 proc. wyższe prawdopodobieństwo dotrwania do takiego wieku niż panie, których rodzice zmarli wcześniej.

Wyniki pokazują, że kobiety długowiecznych rodziców nie tylko dożywały 90 lat, ale także dobrze , unikając poważnych chorób i niepełnosprawności, komentują wyniki autorzy badań. Nie chodzi więc jedynie o ilość lat, ale o prowadzenie niezależnego życia w sędziwym wieku, czyli zdolność do samodzielnego wykonywania codziennych czynności, takich jak kąpanie się, chodzenie, wchodzenie po schodach, anagażowanie się w swoje , dodają badacze.

Teraz trzeba wyjaśnić, w jaki sposób określone czynniki zewnętrzne i styl życia wchodzą w interakcję z genami, wpływając na proces starzenia się, zapowiadają uczeni. Najprawdopodobniej na długowieczność oddziałuje zestaw uwarunkowań genetycznych, środowiskowych i zachowań przekazywanych dzieciom przez rodziców. Wyniki nie oznaczają bowiem, że jedynie geny oddziałują na długość życia, istotne może być również to, jakie zachowania zostały wypracowane przez rodziców u dzieci.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Age and Ageing.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy