Strona głównaStyl życiaJeśli wierzysz w stereotypy o starości, nie możesz liczyć na długowieczność

Jeśli wierzysz w stereotypy o starości, nie możesz liczyć na długowieczność

Jeśli dajemy się przekonać negatywnym stereotypom o starości, mogą nam one rzeczywiście skrócić życie.
Wierzysz w stereotypy o starości? Nie licz na długowieczność Jak przekonują badacze z Yale University, nawet jeśli nie jesteśmy świadomi negatywnych myśli na temat , które łatwo się tworzą pod wpływem społeczeństwa, i tak mogą skrócić nam życie o parę lat.

Uczeni w ciągu ponad dwóch dekad obserwacji odkryli, że starsi ludzie, którzy bardziej pozytywnie postrzegali proces starzenia się, żyli średnio 7,5 lat dłużej niż osoby, które negatywniej postrzegały ten czas.

Wspomniane dłuższe o 7,5 lat życie dotyczyło ludzi z optymistyczną, dobrą oceną starości i pozostało w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, takich jak: wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny, poziom i ogólny stan zdrowia. Jak wskazują autorzy badań, wpływ bardziej pozytywnego postrzegania starzenia się na dłuższe życie jest większy niż ten zwiazany z niską wartością skurczowego ciśnienia tętniczego czy poziomu . Te ostatnie oznaczały życie dłuższe średnio o cztery lata w badanym okresie. Co więcej, wpływ dobrego nastawienia jest wyższy i niezależny od efektu związanego z niższym wskaźnikiem masy ciała, nie paleniem papierosów, a także aktywnością fizyczną (te czynniki odpowiadały za życie dłuższe o trzy lata).

Takie wyniki uzyskano na podstawie badań z udziałem 660 uczestników w wieku powyżej 50 lat. Na początku analiz poproszono uczestników o określenie, czy zgadzają się z określonymi stwierdzeniami, takimi jak „gdy się zestarzejesz, będziesz mniej użyteczny". Po 23 latach porównano uzyskane odpowiedzi ze wskaźnikami zgonów.

Skąd związek między sposobem postrzegania starości i większymi szansami na dłuższe życie? Autorzy sądzą, że osoby pozytywnie oceniające starość mogą po prostu wykazywać większą wolę życia. Co więcej, pesymistyczne nastawienie do „jesieni życia" może oznaczać wyższy , co ma przełożenie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

O badaniach napisano w Journal of Personality and Social Psychology.

Źródło:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć