Strona głównaStyl życiaJesteśmy optymistami przez większość życia, na starość zmieniają to choroby

Jesteśmy optymistami przez większość życia, na starość zmieniają to choroby

Ludzie nawet w dość złych okolicznościach patrzą na swoją przyszłość z optymizmem, zmienia się to nieco w późnej starości.
Jesteśmy optymistami przez większość życia, na starość zmieniają to choroby [fot. Pixabay]
Naukowcy z Michigan State University przeprowadzili duże badania, by określić, jak optymistyczni są ludzie w ciągu swojego życia, a także jak ważne wydarzenia wpływają na poziom ich optymizmu.
Odkryliśmy, że zwiększał się przez cały okres wczesnej dorosłości, wydawał się stopniowo stabilizować, a następnie osłabiać w starszych latach. Nawet ludzie w dość złych okolicznościach, którym w życiu przytrafiły się trudne rzeczy, patrzą w przyszłość z optymizmem - wskazuje William Chopik z Michigan State University.
W badaniu wzięło udział 75 tysięcy ludzi w wieku 16 - 101 lat z różnych krajów. Uczeni przyjrzeli się wydarzeniom życiowym tych osób, takim jak: małżeństwo, , nowa praca, emerytura, zmiany zrowotne oraz utrata partnera, rodzica lub dziecka. Następie zmierzyli poziom optymizmu i sposób patrzenia w przyszłość.
Wbrew temu, co się zwykle sądzi, odkryliśmy, że naprawdę trudne sprawy, takie jak śmierć i rozwód, w istocie nie zmieniły perspektywy człowieka na przyszłość. To pokazuje, że wielu ludzi raczej zgadza się z powiedzeniem "życie jest krótkie" i zdaje sobie sprawę, że powinni skupić się na rzeczach, które czynią ich szczęśliwymi i pomagają zachować równowagę emocjonalną - wyjaśnia William Chopik.
Niezależnie od pozytywnych lub negatywnych okoliczności życia, ludzie od 15 do prawie 60 czy 70 lat stają się coraz bardziej optymistyczni.

Bardzo długi jest okres życia, podczas którego konsekwentnie oczekuje się dobrych rzeczy na przyszłość. Częściowo ma to związek z doświadczaniem sukcesu zarówno w pracy, jak i w życiu. Znajdujesz pracę, spotykasz kogoś, osiągasz swoje cele, itd. Stajesz się bardziej niezależny/a i do pewnego stopnia kontrolujesz swoją przyszłość; więc zwykle oczekujesz, że sprawy przebiegną dobrze - mówi Chopik.

W starszym wieku jednak obserwuje się niższy optymizm, co może być wywoływane problemami zdrowotnymi i świadomością, że większość życia jest już za nami.
Wiek emerytalny to czas, w którym ludzie mogą przestać zajmować się obowiązkami zawodowymi i podróżować oraz rozwijać swoje . Co jednak zaskakujące, tak naprawdę uczestnicy nie myśleli, że zmieni to perspektywę ich życia na lepsze - wskazuje Chopik.
Jeden z najpoważniejszych wniosków z badania to taki, że ludzie są dość odporni na różne życiowe sytuacje.
Często sądzimy, że bardzo smutne lub tragiczne zdarzenia całkowicie zmieniają nas jako ludzi, ale tak się nie dzieje. Nie zmieniasz się zasadniczo w wyniku przykrych doświadczeń; ludzie, u których zdiagnozowano chorobę lub ci, którzy przechodzą jeden z licznych kryzysów, pozostają pozytywnie nastawieni co do przyszłości i do tego, co ich czeka - wskazuje Chopik.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć