Strona głównaStyl życiaJoga pomaga w pracy mózgu

Joga pomaga w pracy mózgu

Chcesz mieć lepszą pamięć i wyższe możliwości umysłowe? Ćwicz jogę, medytuj i naucz się technik oddychania.
Joga pomaga w pracy mózgu [fot.  Irina L z Pixabay]
Medytacja i praktykowanie mają wpływ na określone obszary w mózgu, które z kolei oddziałują m. in. na pamięć, kontrolę emocji oraz poziom wielozadaniowości.

Kiedy uczeni z Wayne State University w Detroit przeanalizowali efekty uzyskiwane przez osoby ćwiczące , odkryli, że cechują się one pewnymi pozytywnymi zianami w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć, regulowanie emocji, czy myślenie.

W każdym z analizowanych badań wykorzystano techniki obrazowania mózgu, takie jak MRI, czy SPECT (komputerowa tomografia emisyjna pojedynczych fotonów). Część uczestników praktykowała Hathajogę, która obejmuje określone ćwiczenia fizyczne, i ćwiczenia oddechowe.

Jak zaobserwowali uczeni, u osób zanagażowanych w Hathajogę nastąpił wzrost objętości hipokampu, co nie jest zaskakujące o tyle, że liczne testy pokazały, że np. ćwiczenia aerobowe dały podobny skutek. To odkrycie jest szczególnie ważne o tyle, że hipokamp bierze udział w przetwarzaniu pamięci i wiadomo, że kurczy się wraz z wiekiem. Jest to również region dotknięty w i jako pierwszy.

Podobnie też - jak wskazują autorzy - ciało migdałowate, struktura mózgu przyczyniająca się do regulacji emocji, jest zwykle większa u praktykujących jogę. To samo dotyczy kory przedczołowej, obszaru mającego udział w planowaniu, podejmowaniu decyzji, wielozadaniowości, wybieraniu odpowiedniej opcji.

Ponadto badania pokazują, że zmiany w mózgu obserwowane u osób uprawiających jogę są związane z lepszymi wynikami testów poznawczych i efektywniejszą kontrolą regulacji emocjonalnej.

Odkrycie wskazuje, że joga może wywierać podobny wpływ na mózg jak ćwiczenia aerobowe. Jednakże, jak zaznaczają autorzy, joga nie ma charakteru aerobowego, więc muszą istnieć inne mechanizmy prowadzące do odkrytych zmian w mózgu. Nie jest jasne, jakie to mechanizmy, niemniej badacze wskazują, że może tu mieć znaczenie m. in. to, że praktykowanie jogi osłabia reakcje na stres i zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu, który oddziałuje na proces podejmowania decyzji czy zdolność do kontroli emocji.

Nauka wskazuje, że joga jest korzystna dla zdrowego funkcjonowania mózgu, ale potrzeba dokładniejszych badań, aby potwierdzić te wstępne ustalenia, podkreślają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy